top of page

VENÜS JÜPİTER KAVUŞUMU


24 Kasım’da tam da Öğretmenler gününe denk gelen bir kavuşum var gökyüzünde. Astrolojide iki iyicil Venüs ve Jüpiter, Dünya’dan bakışla aynı hizada görülecekler. Bunun bize yansıması ise bolluk, bereket, şans ve fırsatlar olacak.


İslami astrolojide El Rezzak, rızk isimleriyle anılan Jüpiter kendi asaletinde Yay burcu'ndayken bizleri hak, hukuk, adalet arayışına sürükler. Kendimizi daha tutkulu, heyecanlı ve yeni deneyimleri keşfetmeye hazır hissetmemize vesile olur. Ki tüm bu transiti bu yıl yaşadık. Diğer gezegenlerle etkileşimlerini tek tek atlattık.


Tam yay burcundan çıkarken, son derecelerindeyken Venüs ile güzel bir kavuşum yapacak. Bu kavuşum hepimizin hayatlarının belirli alanlarında şans, bolluk, güzellik ve bereket olarak yansıyacak.


Venüs, Jüpiter kavuşumu Neler yaşatır?


Doğum Haritasında bu kavuşuma sahip olan kişileri araştırdığımda pek çoğunun mal varlığının yüksek olduğunu, ticaretle ilgilendiklerini, yardımsever ve açık görüşlü oldukları keşfettim. Bu kavuşum kişiye atalet dürtüsü verebildiği gibi rahat bir akış sergilenmesine de vesile oluyor.


Eğitim konusunda sabırsızlık verebiliyor, sahnede olmak, içinde bulunduğu sektörde ya da uğraştığı işlerde başarı ve parlama verebiliyor. Fakat Jüpiter’in bir diğer özelliği de büyütücü etkisi. Eğer kişinin iradesi bu etkiyle başa çıkabilecek kadar güçlü değilse holiganizm, tarafçılık, çok fazla harcama, kibir ve tembellik verebiliyor.


Bu kavuşumu bir de yay burcundayken değerlendirelim. Ve doğum haritasında bu etkileşimi yaşayan örnekleri size vereyim.


Barbara Hutton


Woolworth mirasçısı Barbara Hutton çokça evlenip boşanmasıyla ünlü ve zengin bir eski efsane. Fakat tüm edindiği mal varlığını lüks harcamalarıyla ziyan eden ve harcayan bir yaşam öyküsü bulunuyor.


Onun da haritasında Jüpiter, Venüs kavuşumu çok sağlam bir etkileşimde ve Plüton bu kavuşuma karşıt açı ile bağlı.


Karşıt açılarda sözü geçen gezegen diğer uçtaki gezegenlerin üstünde hâkimiyet kurar. Burada Plüton güçlü olma istekliliği yaşatıyor harita sahibine. Ve kişi bu gücünü kullanırken gereğinden fazla harcamalarıyla tüketiyor.


Ersin Kalkan’ın Sabah Gazetesi’nde 2013 yılında yayınlanan yazısından bir altıntı ile Barbara’nın hayatına ışık tutalım…

“Barbara Hutton dünyanın gelmiş geçmiş en büyük mücevher alıcısı. Annesi yedi yaşında intihar eden bu zengin kadın, kendisine kalan bütün mirası votkalı sabah kahvaltılarına ve çok kıymetli mücevherlere harcıyor.”


Bu bilgiyle annesinin yaşamı üzerinde Venüs ve Neptün’ün tam açı ile 150lilik yaptığını görüyoruz. Diğer bir güçlü anne göstergesi Ay’ın da Plüton ile 150 derecelik görülmeyen açısı var. Her iki etkileşim de intihar olayının kadersel göstergesi olmasına işaret.


Belki de Venüs’ü Jüpiter’den ayırarak, har vurup harman savurtan bu açı konfigürasyonudur. Annesinin intiharı ile genç yaşında geçirdiği travma onun hayatını lüks içinde tüketmesine vesile olmuş olabilir.


Louise Abbema

Yine bu açı konfigürasyonunu gördüğümüz bir diğer ünlü isim Fransız empresyonist ressam Louise Abbema. 1853’de Etampes’de doğan Louise Abbema’nın resim yeteneği çok genç yaşta ortaya çıkmış. Dönemin ileri gelenlerinin portrelerini yapmak için Paris’e gittiğinde Paris Town Hall, The Paris Opera House, Theatre Sarah Bernhardt gibi binaların duvar resimlerini yapmış.


Venüs sanat demek. Jüpiter’le birleşmesi sanatın yücelmesini etkiliyor. Fakat Jüpiter varlık da demek. Bu haritada yaratıcılıkla daha fazla ön plana çıkması, Aslan burcunda yerleşimde olan Mars’ın bu konfigürasyona yaptığı üçgen açıyla alakalı olabilir. Aslan, yaratıcılığın burcudur. Ve yine sanatın ve yaratıcılığın göstergesi 5.evde bulunuyor.


Harita sahibine yetenekleri sayesinde ün ve popülerleşme vermiş hatta Cumhuriyet’in resmi ressamı ünvanı almasına olanak tanımış olmalı.Torin Dorn Jr


Bu sefer günümüzden yakın bir örnekle bu açı konfigürasyonunu inceleyelim.

Torin Dorn Jr bir basketbol oyuncusu. Babası ise Amerikan Futbolunda önemli bir kariyer yapmış sporcu. Torin Damon Dorn Sr. Ulusal Futbol Ligi'nde eski profesyonel bir Amerikan futbolu oyuncusu.


Haritasına baktığımızda Venüs ile Jüpiter kavuşumunun arasında Mars gezegeni olduğunu görüyoruz. Mars, hem yükselen burcun hem de sporu gösteren 5. Ev Koç burcunun yönetici gezegeni.


Ayrıca yükseleniyle kavuşumda Güneş, babasının şöhretini ve kariyerini de temsil ediyor. Buradaki açı konfigürasyonuna eklenen gezegen kişinin yeteneklerinin nasıl şekillenebileceğini bize özetliyor.Birkaç örnek daha var elimde fakat bu üç farklı örnekle bu açıyı nasıl kullanabildiğimizi ya da hayatlarımızda nasıl şekillendiğini açıklamaya çalıştım.


24 Kasım’da kesinleşecek bu kavuşum 27 derece kabul gören galaktik merkezden 1 derece uzaklığında görülecek. Etkisinin gayet güçlü olabileceğini bilmeliyiz. Üstteki incelediğim örneklerden de anlaşılacağı üzere kariyerde başarı, ün, şöhret, yetenek verebilme potansiyeli gayet yüksek.


Kendi kişisel alanlarınıza göre kullanabilirsiniz. Haritanızda Yay, İkizler, Başak ve Balık burçlarının son derecelerinde gezegenler yerleşimdeyse sizi daha çok etkileyecektir.


Yükselen burcunuza göre:


Koç

Evrensel düşünce tarzınız hortlayabilir. Kendinizi bir keşifçi gibi hissedebilirsiniz. Akademik etkinlik verebilir ve bir eğitime başlayabilir, bir seyahat planı yapabilirsiniz. Kutsal bilgileri açık ve anlaşılır şekilde algılamak için gayet verimli bir haftadasınız.


Boğa

Güçlü bir dönüştürücüye sahip olduğunuzu düşünün. Elinizi attığınız her ne konu olursa ona yeniden yaşam verebilir, onu değiştirebilecek güce erişebilirsiniz. Miraslar ve ödenekler konusunda şanslı bir haftadasınız ve ortak kazançlar elde etmek konusunda yeni fırsatlar hayatınızda gelişebilir.


İkizler

Yaşamınızdaki zıtlıkları barışçıl ve güvenli bir yolla çözüme kavuşturabilirsiniz. İlişkilerinizde dürüstlük ilkesini esas sayarsanız yaşamınıza denge, uyum ve huzuru kalıcı olarak yerleştirmek için bu hafta size güzel gelebilir. Unutmayalım ki sizin için problemlerin çözümü kazan kazan durumlarını yaratacak.


Yengeç

Bu hafta kutsal bir şifacı rolüne bürünebilirsiniz. Sizin rehberliğinizle çalışanlar, yaşam mücadelesi veren yakınlarını ve çevrenizdekiler yaşamlarını kolaylaştırmak adına pozitif çözümler bulabilirler. Uzun zamandır yaşadığınız bir sağlık problemi varsa bunu da iyileştirmek için güçlü bir zaman.


Aslan

Kendinizi yenidünyanın bir çocuğu gibi hissedebilirsiniz. Ben bu dünyaya, bu hayata mı aitim diye düşünüp duruyorsanız eğer size bu düşünceleri yaşatan etkileri tam tersine döndürecek yeni ve güzel gelişmeleri yaşamınıza çekebilirsiniz. Riskler alırken dikkat!


Başak

Geçmiş ile geleceğiniz arasında bir köprü kurmayı bu hafta başarabilirsiniz. Arada sıkışıp kaldığınızı hissettiğiniz ailevi ve ruhsal problemlerinize ilaç gibi bir çözüm gelebilir. Yaşadığımız dünyayı bir anne gibi görmeyi deneyimleyin ve affetmeyi öğrenin, kapılar açılacak.


Terazi

Çevrenize uyum enerjisi ve kendi önceliklerinize destek enerjisi geliyor. Arkadaşlar, kardeşler ve yakın çevrenizde problemler varsa bunları iyileştirmek için olumlu zamanlar. Öte yandan kendi istekleriniz için gönüllü destekçileriniz bu hafta sizinle olacak.


Akrep

Kazançlarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Alternatif kazanç planları gündeminizi hoşça yorabilir. Uzun zamandır adaletsizce bir dağılım olduğunu düşünüyorsanız, yaşamınızda bu konuda özellikle kazançlardaki adaletsizliğin düzene girmesi hususunda iyileştirici etkilerle karşılaşabilirsiniz.


Yay

Hayalleriniz ve gerçekte yaşadıklarınız arasında sıkıntılı bir dönem geçirmiş hatta geçiriyor olabilirsiniz. Bu kavuşum sizi bu imce çizgiden rahatça geçebilmenize olanak tanıyacak. Kendinize güveniniz artarken bunu etrafınıza da yansıtabilecek güce erişebileceksiniz. Cesurca davranın!


Oğlak

Sınırları, sorumlulukları ve görevleri yaşamınızdan bir an olsun kaldırdıklarını düşünün. Rahatça, özgürce akabildiğiniz zamanları. Karanlıktan çıkıp aydınlığa doğru koşmak için artık ışık önünüzde. Yön olarak nereye gitmeniz gerektiğini kolayca bulabileceksiniz. Egoları çözelim!


Kova

Hümanist bir yapıya büründüğünüz bir yaşam çizelgeniz varsa daha önceden destekledikleriniz bu sefer sizi desteklemek için hayatınızda olacaklar. Dâhiyane fikirlere açık olmalısınız. Gelecek davetler ve çevrenizden gelen yeni fırsatları kaçırmamak için işe koyulmanız gerekecek.


Balık

“Kendimin patronuyum” diyebilmeyi ne zamandır arzuluyorsunuz? Bu açı size zamanın doğal bir döngüsü olduğunu öğretecek. Ve zamanın sizi yavaşlatan bir etmen değil tam aksine yaşamınızda hangi alanı hedeflemeniz gerektiğini öğretmek için var olduğunu size sunacak ;)


KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. MAPAI, OPA Member

Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

E-mail: astroyasam@gmail.com

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page