top of page

MARS RETROSU ve DURAĞAN ETKİSİ


Sevgili Arkadaşlarım,


Eylem gezegenimiz Mars Retro sürecine başlıyor. 30-31 Ekim itibariyle Durağan (S) pozisyonunda olacak ve sonra Retrograde (gerileme) hareketine başlayacak. Bu süreç 14 Ocak 2023’e kadar devam edecek. Uzun bir süre Mars’ın gerileme zamanında kalacağız.

Eylem, aksiyon, mücadele, motivasyon, güç, iktidar, sağlıklı hırs, azim vb. konularda sekteye uğrayabiliriz. Mars’ın Retro’su, diğer gezegen Retrolarından çok daha sorunlu geçebilmektedir. Çünkü doğamız eylem içinde olmaya müsaittir.

Duran kaybeder, duran kalır, duran bu oyundan çekilir!

Hep bildiğimiz gibi işleyen demir pas tutmaz, işleyen bizler sağlığımızı koruruz. Spor yapmak, hareket içinde bir yaşam sürmek her zaman bizi korur ve geliştirir. Fakat bu sefer eylem ve aksiyon göstergemiz Mars’ın gerilediği bir zamanda olacağız. Yani sorunlara şimdiden açık olmamız gerekecek.


Retro gezegenler klasik astrolojide şanssız görülen bir unsur olarak kabul edilir. Özellikle William Lilly asalet değerlendirmesinde retro gezegene -5 puan vermeyi uygun görür. Bu gezegen konularında isyankâr, şiddetli ya da kaba tavırlar içereceğinden bahseder. Bonatti ise retro gezegenlerin kendi konularında uyumsuzluk, çelişkili davranışlar gösterdiğini söyler. İbn Ezra ise gezegen hareketinin tersine dönüşü için “başarısız danışma” kodlaması yapar. Zorluk, yıkım öngörüsünde bulunur.


Modern yorumlara baktığımızda iyileştirici çözümlerle karşılaşırız. Özellikle Martin Schulmann’ın Retro gezegenlere bakışında psiko-dinamik olarak gezegen davranışını üç ayrı tipe ayırdığını görürüz. Kişiyi ya geçmişte yaptığı hatalara sürükler, ya şimdiki anda bu hatalarla yüzleşmesini gösterir ya da üçüncü olarak geçmiş hataları nedeniyle gelecekte yapacaklarının önünü engeller der.


Erin Sullivan ise “Retograde Planets” adlı kitabında retro gezegenlerle ilgili çok güzel betimlemeler kullanır. Özellikle ikincil ilerletim haritalarınızda geri giden bir gezegen için: “kendi kabuğunda korunuyor” tabirini kullanır. Ne zaman ki Güneş bu gezegene uyumlu açı yapacak, işte o zaman kabuğundan çıkacak demektedir.


Bu yorumlamayı retro gezegenin yıldızımız Güneş’e göre nerede konumlandığına dair modernize edebiliriz. Örneğin Güneş’e göre doğusal, batısal oluşu ve hatta deklinasyonda mı yoksa sınırdan taşmış mı olduğuna göre şiddetini yorumlarımıza ekleyebiliriz.


Maalesef Mars gezegenimiz deklinasyon dışında hareket edecek. Sınır dışına taşmış şekilde davranacak. Özellikle 8 Aralık 2022 tarihine kadar Güneş’in arkasında (oryantal / doğusal) pozisyonda olacak fakat 9 Aralık itibariyle (Oksidental-batısal) konumda olacak ki bu tarihlerden sonra şiddetinin daha da artacağını söylememiz gerekecek! Tam da bu tarihlerde Güneş ile stresli açıları yani karşıtlığı gerçekleşecek. Bizler için korkutucu bölümler bu tarihleri işaretliyor.


Mars Retro sürecini şöyle anlamlandırmalıyız.

Kısaca anahtar kelimeleri olarak: Askeri sorunlar, patlamalar, yangınlar, kazalar, cinayet, şiddete maruz kalmak, adalet sorunları, köpek ısırıkları, yangınlar, cinnet, cinayet, şiddet, isyan, baskı, depresyon, intihara eğilim…


Kısaca Mars glifini tersine döndürerek yorumlamaya çalışabiliriz. Mars’ın glifinde baş aşağı durmuş Venüs saklıdır. Mars’ı ters çevirdiğimizde diğer kutbu Venüs’ü gözlemleriz. Yuvarlak sembol sonsuzluğu, ruhu, canı temsil eder ve artı sembolü arzı, bedeni temsil eder. Dairenin üstündeki arz başarı ve zafer gerçekleştirmek isteyen güdü gibidir. İlahi olanın üzerine madde planı inşa etmeye çalışan istenç gibi çalışır.


Ama retro olduğunda bu glifi baş aşağı çevirebiliriz. Bu sefer de Venüs’ün gölge yanlarına kaymak gibi kısaca yorumlayabiliriz. Çıkarları uğruna strateji yapmak, entrikalar, kumpaslar düzenlemek, ortada müzik yokken dans etmek gibi…


Açıkçası bu süreçte geride tutmamız gerekenler var. Yapabileceklerimiz; hızlı olmamaya çalışmak, daha çok düşünmek, dikkat etmek, kontrol etmeye çalışmak, danışmak, dengeyi korumaya çalışmak, uzlaşma için çaba göstermek, adalet konularında yargılı olmamak, çözüm hemen gelsin, her şey hemen olsun diye beklememek yapılabilecekler arasında olacak.


Retrolar zorunluluklar yaratır. Yani bir şeyi yapmadıysanız sizi o şeyi yapmaya zorunlu bırakır. Daha önceden ikaz etmişliği vardır ama gereğini yerine getiremediğiniz için bu sefer yapmaya zorunlu kalırsınız.


Diğer konu ise Retrolar tamamlanmalar da getirir. Özellikle Mars’ın İkizler Retro’su için el becerileri, imzalar, söylemler gibi etkilerini de düşünmek gerekir. Örneğin bir marangoz işiniz vardı ve uzun süredir gerçekleşmedi... İşte bu sefer bir fırsat yaratabilir. Girişimde bulunulmaz diye bir şey yok çünkü tarihten örneklere baktığımızda birçok olayın retro zamanında başarılı şekilde gerçekleştiğini de gözlemleyebiliyoruz. Önemli olan yeni bir iş değil, önceden planlanan işleri yerine getirmek bu dönemin çıkış noktası olacak.


En çok sorduğunuz sorulardan biri de eğer haritamda Mars retro ise bu Retro’dan etkilenmez miyim?

Bu bakış yanlış arkadaşlarım. Maalesef ki siz de herkes gibi ret rodan etkileneceksiniz. Fakat bu sefer diğerleri sizin yaşamınızı deneyimleyecek diyeceğiz. Bu size bir artı kazandırmaz. Fakat retro Mars’lı doğmak da bir dezavantaj değildir. Sizlere Mars’ı retro olan önemli isimlerin listesini kısaca sunuyorum.


Mars Retro doğumlu kişiler:

Sezen Aksu, Sakıp Sabancı, Murat Boz, Merve Dizdar, İzel, Edis Görgülü, Candan Erçetin, Ajda Pekkan, Süheyl Uygur, Salih Kalyon, Peker Açıkalın, Metin Akpınar, Haluk Bilginer, Gazanfer Özcan, Erkan Can, Cübbeli Ahmet Hoca, Şarkıcı Buray, Bülent Ersoy, Betül Arım, Âşık Veysel, Alper Kul, Acun Ilıcalı


Nikolai Gogol, Wirginia Woolf, Mark Zuckerberg, Beethoven, Louise Hay, Jamie Lee Curtis, James Dean, Jack Nicholson, David Copperfield, Mozart, Morgan Freeman, Vladimir Zelinsky, Sandro Botticelli, Henry Fonda…


TEMEL SEVİYE ASTROLOJİ EĞİTİMİ KAÇIRANLAR İÇİN SON FIRSAT !!!


Vedik ile Batının buluştuğu ilk ve tek müfredat -DENEYSEL ASTROLOJİ


TARİH: 26 EYLÜL 2022 EĞİTİM SÜRESİ: 32 HAFTA TEMEL Her Hafta Çarşamba Günü Saat: 20.30 - 23.00 Eğitim kitaplarımız deneysel yayınevinde sizleri beklemektedir.


Bilgi ve kayıt için Eğitim Asistanımız Whatsapp’tan size 7/24 hizmet veriyor.


Gökyüzünden Sembol Kapma


Bu tip zamanlar sembollerin nasıl çalıştığına dair bizlere önemli fırsatlar sunarlar. Çünkü her şey iyi ve yolunda giderken o sembolün ne olduğunu kavramamız zorlaşır fakat olumsuz haberler ve daha da önemlisi sıra-dışı olayların tekrarlanan tarihlerdeki etkileri bizler için çok faydalı olur.

Örneğin Mars sembollerinin neler olduğunu bulabilmek adına Mars’ın Retro’su ve özellikle durağan zamanları bizler için Mars’ın konularını anlamaya ışık olacaktır.


Mars’ın retro süreci yaklaşık 80 gün sürse de Retro’ya giriş ve düze dönüş kısmında yaklaşık 2 gün boyunca durağan konumda olur.


Tam da bu iki günlük durağan konumunda dünyada neler olduğuna dair 2000 yılından bu yana olan haberleri sizler için araştırdım…


Mars sembollerini haberler içinde inceleyelim. Örneğin Mars, demir ile ilişkilidir. Haberlere baktığımızda iş ve işçi hakları, demir yolları ve trenleri gözlemlemekteyiz. Çok fazla demir yolu kazaları, hasarları var.


Örnekler:

  • 14 Kasım 2007 (Mars, yengeç S-Rx) Alman tren sürücüleri, Deutsche Bahn'a karşı 62 saatlik bir tren grevi başlatarak %31'lik bir ücret artışı talep etti. (BBC)

  • Yine aynı gün bu sefer ülke Fransa: Fransız ulaştırma ve enerji işçilerinin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin emeklilik reformuna yönelik grevi, özellikle demiryolu hizmetlerini kesintiye uğratarak grevi genişliyor. (BBC)

  • 30 Ocak 2008 (Mars İkizler S- D) Çin'de kar fırtınaları kötüleşmeye devam ederken, Başbakan Wen Jiabao, Hunan’daki Changsha tren istasyonunu ziyaret ederken halktan özür diledi, çünkü Çin Yeni Yılı sırasında milyonlarca tren, istasyonunda mahsur kaldı. (CNN)


Mars işçileri ve onların hakları ile ilgili mücadeleleri gösterir. Mars durağan S pozisyonunda olduğunda işçi grevlerini, iş yürütmenin durdurulduğu zamanları gözlemleriz.


  • Taksi şoförlerinin ulusal grevi İrlanda genelinde aksamalara neden olarak, ülkenin üç ana havaalanındaki çalışmaları durdurdu, Dublin'deki O'Connell Caddesi'ni tamamen kapattı ve Yüksek Mahkeme protestocuların Taksi Düzenleme Komisyonu'ndaki oturma eylemlerini terk etmelerini emrettiği için diğer sokakları kapattı Merkez. (RTÉ) ( The Irish Times )

  • Donma koşulları, İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Tüneli'nde elektrik arızalarına neden olarak beş trende 2.000 yolcuyu izole etti. Durum, Londra Heathrow Havalimanı'ndaki aksaklıklar ve İngiltere'nin güneydoğusundaki karlı koşullar nedeniyle trafik gecikmeleriyle birleşiyor. (BBC) (Sky News) ( Financial Times )

  • Gürcistan'da bir Sovyet savaş anıtının büyük bir yıkımı sırasında betonun uçması sonucu iki kişi öldü, dört kişi yaralandı. (BBC) ( Washington Post )


Görüldüğü gibi iş ve işçi hakları, iş güvenliği ile ilgili sorunlar tam da durağan zamanlarda gözümüze çarpan haberlerden. Eylemin, hareketin durması diyeceğiz. Durmayan eylemler için de ölümle sonuçlanan olayları gözlemliyoruz. Duran bir heykel tam Mars durağanken patlatılmaya çalışıldığındaki üzücü haberi gözlemliyoruz.


Aynı şekilde ilginç bir haberimiz daha var. Hava-i fişekler ve maytap atölyesinde tam Mars’ın durduğu gün patlama meydana geliyor. 31 Ocak 2008 olayı:

  • İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde ruhsatsız bir binada maytapların yanarak doğalgaz kazanını patlatmasıyla oluşan olayda 23 kişi öldü, 120 kişi yaralandı. Davutpaşa Patlamasından 2016 yılına dek yaşanan iş cinayetlerinde en az 10930 işçi yaşamını yitirdi. (Hafıza Kaydı Haberi)


Yine çalışmayı vurgulayan Mars için durağan zamanındaki ilginç bir haberi sizle paylaşmak istiyorum.


O dönem Auschwitz’de kaybolan bir tabela var. Tabelada bir slogan yazıyor. Arbeit macht frei ([ˈaʁbaɪt ˈmaxt ˈfʁaɪ] ( dinle ) ), "Çalışmak seni özgürleştirir" veya "Çalışmak insanı özgürleştirir" anlamına gelen Almanca bir deyim. Slogan, Auschwitz ve diğer Nazi toplama kamplarının girişinde görünmesiyle biliniyor. Ve bu tabela kayboluyor. Daha sonra İsrail, Polonya ve Avrupa Birliği tarafından Auschwitz'de kaybolan Arbeit macht frei tabelasını bulmak için polis, koklayıcı köpekleri ve dedektifleri işe alıyor. (BBC) (The Times)


Tabela durağan bir sembol. Üzerinde yazan çalışmakla ilgili ki Mars’ın sembolü. Ortadan kaybolması ile ilgili aksiyon tam da Mars durağanken gerçekleşiyor. Ve bu eylem köpekler ile birlikte yapılıyor. Köpekler yine Mars’ın sembolü…


Mars’ın iş ve ekonomi dünyasına etkilerini de gözlemleyebiliyoruz. Özellikle S yani durağan pozisyonundayken şirketlerin çözüm yollarında askıya alma işlemlerini görüyoruz.


  • Afrikalı uluslararası havayolu Fastjet'in hisseleri, hissedarlar arasındaki hisse görüşmelerinin ortasında, havayolunun ticaretin tamamen askıya alınabileceği ve bir çözüm bulunmazsa şirketin tasfiye edilebileceği uyarısıyla birlikte %72 düştü. (BBC)

  • Hava yastığı sorunu nedeniyle 1,43 milyon hibriti geri çağırdığını açıklayan Toyota, bugün dünya çapında Nisan 2006 ile Ağustos 2015 arasında üretilen 2,87 milyon aracı buharlaşan yakıt emisyonu kontrol ünitesindeki olası bir sorun nedeniyle geri çağırdığını duyurdu.


Mars’ın eylemlerin durdurulmasıyla da ilişkili olduğunu gözlemliyoruz. Havayollarının durdurulması gibi etkiler Mars durağan pozisyonu ile ilgili. Mars ayrıca şiddeti, silahlı olayları gösteriyor ki ülkemiz için çok korkutucu günler yaşamıştık. Atatürk Havalimanı’nda silahlı saldırılar yine Mars’ın S pozisyonu ve retro transitindeyken gerçekleşmişti.


28 Haziran 2016 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda silahlı ve intihar saldırılarından oluşan Atatürk Havalimanı saldırısı meydana geldi. Otomatik silahlar ve patlayıcı kemerlerle donanmış silahlı kişiler, Terminal 2'nin dış hatlar terminaline eşzamanlı bir saldırı düzenledi. Üç saldırgan ve kırk beş kişi daha öldü, 230'dan fazla kişi yaralandı

O dönem haritaya baktığımızda Mars Uranüs 150liğini gözlemliyoruz. 150 derecelik açıların kendi anlamında zaten kaza ve ölüm konuları yer almakta. Uranüs ise tahmin edilemezliği anlatıyor ki Mars burada saldırının tahmin edilemez, görülmeyen (150) bir şekilde gerçekleşmesini gösteriyor. Saldırıdan bir gün sonra Mars S’e dönüyor ve sonra Direct ilerliyor ama o günler içerisinde Uranüs ile olan kaza açısının vurgusu tekrarlanıyor.


Yine aynı günlerde, aynı gökyüzü konumu altında ilginç bir haber var. Hukuk ve suç alanında bu sefer ABD’nin Michigan eyaletindeki bir savcının hukuki süreci askıya aldığını gözlemliyoruz. Elindeki dosya bir cinayete ait. Cinayetin göğü tanığı ise bir papağan. Michigan savcısı, evcil bir papağanın sözlerinin sahibini öldürmekle suçlanan kadını yargılamak için kullanılıp kullanılamayacağını düşünüyor.

  • 19 yaşındaki Afrika gri papağanı Bud, sahibi Martin Duram'ın Mayıs 2015'te Michigan, Sand Lake'de defalarca vurulup öldürülmesinden bu yana “ateş etme” ifadesini tekrarlıyor.

Farkındaysanız Uranüs Mars 150’liğini bir başka şekilde yaşayan örneğimizi gözlemliyoruz. Tabi ki mekân bu konuda önemli ki astrolojik haritalarda ev konumlarını bu şekilde gözlemleriz. Fakat açının herkes için geçerli bir çatı oluşturacağını göz önüne alırsak bu olaydaki Mars’ın durması, dosyanın soruşturulması için duraksadığını, Görgü tanığının papağan olması (150lik) ve savcının bunu nasıl değerlendireceğini araştırması tam da S Mars’ın Uranüs ile 150liğini anlatan bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Haritayı incelerseniz hukuk ve mahkeme ile direkt ilişkili olan Jüpiter’in Başak Burcu’nda olduğunu ve dispozitörü Merkür’ün İkizler Burcu’nun 29 derecesinde konumlandığını gözleyeceksiniz.


Papağan Merkür sembolüdür. Merkür İkizlerde, İkizler, söylemler, taklitler demektir. Merkür’ün Güneş ile deklinasyonda paralel açısı vardır. Güneş bu haritada savcıyı, kararı verecek kişiyi anlatır. Hukuksal sürecin göstergesi Jüpiter ise Plüton ile tam açı üçgen kurmaktadır ki Plüton burada cinayetin sorgulandığını ve Jüpiter’den de dolaylı olarak ilişkili olan Papağanın (Başak Dispozitörü Merkür) kullanıldığını özetlemektedir.


Son olarak ilginç iki haber daha paylaşarak Mars Durağan konumuna ait sembolleri size aktarmak istiyorum. Gezegenlerin özellikle durağandan Retro’ya ya da durağandan düz harekete dönüşleri önemli olmaktadır. Bununla ilgili iki örnek paylaşmak istiyorum.Dolu dolu bir hafta bizleri bekliyor. Bilgiye doyacağız! Şimdiden yerinizi ayırtın! Tanıtım kitapçığınızı istemeyi unutmayın!

Bilgi ve kayıt için Eğitim Asistanımız Whatsapp’tan size 7/24 hizmet veriyor.Durağandan Düze Dönen Mars Haberi


Sıra dışı örneğimiz: ABD karayolunda kamyon devrilince milyonlarca arı kaçıyor. Dev kamyon Florida'dan Maine'ye tahmini 20 milyon arı taşıyordu. Ancak kamyon Newark, Delaware'deki otoyolda yan dönüyor. Kamyonun düz yatağı korkuluklara çarpıyor ve tüm arılar serbest kalıyor. (Kaynak: CBS Philly, NBC10.com)


Olayın olduğu zaman 20 Mayıs 2014 ve Mars Retro’dan Düze dönerken S pozisyonunda…

Mars istilaları, kazaları ve hayvan saldırılarını da gösterir. Çok ilginç bir haberdir ki arı taşıyan kamyonun kazaya uğraması tipik bir Mars sembolüdür. Arılar Merkür göstergesidir fakat arı saldırısı, kaza anı vb. olayları Mars ile ilişkilendiririz.


Arılar kutularda hapis yani durağan konumdadır. Ve kamyon devrilince düz seyri ile yeni dünyaya kanat çırpmışlardır. Sorun şu ki durağan bir günde arıları yerinden oynatmak pek tabi bu konuda sorunla karşılaşılmasına vesile olmuştur.


Durağandan Düze Dönen bir Mars Haberi Daha


Sıra dışı örneğimiz: Avustralya hayvanat bahçesindeki bir fil, hayvanat bahçesi sahiplerinin anne karnında öldüğüne inandığı canlı bir fil yavrusu doğurarak veterinerleri şok ediyor! Taronga Hayvanat Bahçesi'nde fil yavrusunun, annesinin rahminde öldüğü düşünüldükten sonra "fil doğumuyla ilgili ders kitaplarını tamamen yeniden yazacak" bir "mucize" olarak karşılanıyor.


Mars, Aslan Burcu’nda S yani durağan pozisyondayken (canlılığın durması) – Direct’e dönüyor ve yaşamadığı düşünülen yavru canlı olarak doğuyor.


Örnekleri çoğaltmak bizim elimizde. Yaşanan, deneyimlenen örneklerle Mars S ve retro sürecini sizlerle paylaşmak istedim. Tüm Mars retro sürecinin hepimiz adına bilinç ve farkındalık aşılamasını diliyorum.


Bütüne Şifa Olsun...

Kenan Yasin BÖLÜKBAŞI


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88


Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page