top of page

Nazım Hikmet’in Ölüm Yıl Dönümü…

3 Haziran 1963

Ülkemizde serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimi Nazım Hikmet’in bugün ölüm yıl dönümü. Şiirleri 50 küsur dile çevrilmiş fakat düşünceleri nedeniyle yaşamının büyük bölümünü sürgünde geçiren şairimiz “Romantik komünist ve “Romantik Devrimci” ünvanları ile anılıyor.


Bu kadar zor bir hayat ve kalemi, şiiri hiçbir zaman bırakmayan, idealleri uğruna kalemi, ilhamı ve edebiyatı ile savaşan birini görüyoruz onda. Haritasındaki Neptün gezegeninin önemini vurgulamamak mümkün değil.


Yazma, çizme, hitabet ve aktarım dilini gösteren İkizler burcunda transit eden Neptün gezegeninin zamanında doğmuş. Neptün, Balık Burcu’ndaki Ay’ı ile kare açıda. Ay, toprakları, halkı, vatandaşlığı anlatır ki edebi eserleri nedeniyle sürgün yemesinin, vatandaşlıktan çıkarılmasının sebebini Neptün, Ay karesi ile açıklayabiliriz.


Neptün ayrıca Venüs gezegeni ile burç dışından uyumlu üçgen bir açı kuruyor. Balık Burcu’nda yücelen Venüs’ü onun sanata, edebiyata yatkınlığını özetliyor. Doğal akışta onu ilhamla besleyen Neptün açısını da…


Kendini savunduğu ve savaş verdiği alan ise kolektif!


Savaş gezegeni Mars, kolektif bilinci, halkı ve devrimleri gösteren Kova Burcu’nda yerleşmiş. Bu savaş oldukça kadersel. Aynı derecelerdeki Ay düğümleri ile sert bir açı kuruyor Mars. O, kuzey düğüm Akrep tarafını deneyimlemeyi yeğlemiş bir ruh. İstek ve idealleri uğruna, konfor alanlarından (Güney Düğüm Boğa) vazgeçmiş ve yine bu ideoloji için bırakmayı, ölmeyi, sürgün yemeyi göze almış bir ruh.


Sizler haritası hakkında neler söylersiniz?


Güneş ve Jüpiter kavuşumunu, yine oğlak burcundaki Satürn’ünü nasıl yorumlarsınız?


Uranüs ve Plüton arasındaki karşıt açı sizce neler anlatıyor?


Yorumlarınızı bekliyorum…


**Not: Doğum saati net değildir. O nedenle ev yerleşimlerini yorumlarda kullanmamaya özen gösterelim.Sevgiyle…


KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. MAPAI, OPA Member


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

E-mail: astroyasam@gmail.com

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page