top of page

Cervantes’in kurgusal kahramanı, Don Kişot’un bugün Doğum GünüDeğirmenleri koca devlere benzeterek savaşa giren hayali şövalyemiz Don Kişot’un okuyucularıyla ilk defa buluştuğu günün yıldönümündeyiz.


İspanyol şair, roman ve oyun yazarı Cervantes’in bu kitabı bir hapishanedeyken yazdığını biliyor muydunuz? Batı edebiyat dünyasının klasikleri arasındaki bu eser ilk başta 17 Ocak 1605 yılında yayınlanıyor ve 10 yıl aradan sonra yeniden basıma geçiyor.


Cervantes’in doğum haritasını paylaşıyorum.
Yayıncılık, yazı, roman ve anlatacak bir derdim var cümleleri astrolojide iki gezegenle ortaya çıkar. Merkür ve Jüpiter gezegenleri.


Cervantes’in haritasında Merkür ve Jüpiter güçlü konumdalar. (Jüpiter; yönettiği burçta balıkta, Merkür, üçlü yöneticiliğindeki burçta terazide)


Jüpiter’in Balık Burcu’nda oluşu ise gayet manidar. Hayali ve kurgu dünyasını, gerçek ile imajın birbiri arasındaki geçişini çok iyi özetliyor. Balık Burcu doğası gereği herkesin bildiği şeyi bilmez ve hiç kimsenin bilmediği bir şeyi “Aa! Siz nasıl bilmezsiniz” diye tepkilerle eşlik eder.


Haliyle romanın çıkış öyküsünü de ufaktan dokunduruyor. Ayrıca balık, hapishaneleri anlatır.

Özgürlüğünü yitirdiği yıllarda ona hayali bir dünya yaratması için olanak tanıyan bir gezegen doğası barındırıyor Cervantes…


Bir de kullandığımız bir yansıma tekniği var: Antiscia ve bu tekniğe göre Jüpiter ile Merkür gezegenleri derecesel olarak birbirine yansıyor. Yani sanki bir kavuşum açı kurmuş gibi iki ayrı konuyu birbirine aktarıyorlar.

Don Kişot’un ilk yayımlandığı an haritasına baktığımızda ise transit Mars gezegeninin Balık Burcu’nda Natal Jüpiter’i ile kesiştiğini görüyoruz. Yani tüm buradaki doğayı agrese ederek ortaya çıkaran Mars balık transiti bize Don Kişot’u tanımamıza olanak tanımış…


Hepimizin vitrini birçok hayalle dolu oldu tüm bu zamana kadar. O hayalleri ise büyüdükçe gerçekler bir bir kırdı, çürüttü. Peki gerçeklik bizim neyi nasıl algıladığımızla alakalı olabilir mi?


Bu durumu bugün bizlerle buluşan Don Kişot ile tekrar hatırlayalım…


Farkındalıkla,

Kenan Yasin Bölükbaşı
Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page