top of page

YAY BURCUNDA DOLUNAY

Merhaba Sevgili Astroloji Severler,


17 Haziran 2019’da 25° Yay Burcu’nda gerçekleşecek dolunay ile haftaya başlıyor olacağız. Dolunaylar içinde saklı olanın dışarıya çıkmasına vesile olur. Özellikle dolunay zamanlarında “kurt adam” teması aklıma gelir. Çünkü Ay, hayvani içgüdülerimizi gösterir.

Güdülerimiz, hayvani ihtiyaçlarımız, beslenme, barınma, yiyecek içecek, korunma… Ve dolunay zamanları Ay’ın Güneş’ten aldığı bütün ışığı dünyaya yansıttığı zaman demektir. Bu dönemlerde içinde saklı olanın dışarıya çıkması, güdülerimizin daha fazla ön plana taşıması temaları ortadadır.


Bu dolunay Yay Burcu’nda gerçekleşeceği için yay temaları daha fazla vurgulanacak ve daha fazla dışarıya çıkacak demektir. Yay Burcu’nun doğası ve güdüleri bize yurtdışı, yabancı kaynak, keşfetmek, yeni olanlara yönelmek, özgürlük, bağımsızlık, hedefcil olmak ve yenidünyalara ilerleme temalarını işaret eder.


Ay’ın Jüpiter ile kavuşum açısında olması bu güdüleri daha çok büyüceğimizi, daha çok güdüleneceğimizi gösterecektir. Jüpiter işin içine girdiği zaman kibir savaşları da işin içinde olur. Büyümeyi kontrol altına almak zorlaşır. Burada ufacık bir tartışmanız kocaman kavgalara dönüşürken, ufacık bir mutluluğunuz da kocaman sevinçlere dönüşebilir. Bunun kontrolünü kendi irademizle dengede kalarak başarmamız gereklidir.


Bu dolunayın diğer teması ise Mars ve Satürn karşıtlığının daha keskinleşmesidir. İlişkilerimizde engeller, savunmasız kaldığımız alanların yaratılması, hareketimizin nereye harcayacağınızı başaramamak ve Neptün’ün de her ikisine yaptığı açılarla birlikte aklımızın bulanması ve adımlarımızı hangi yöne doğru atacağınızı bilemeden ilerlediğimiz bir süreci gösteriyor.


O nedenle bu dolunayda çok fazla sabırsız ve aceleci davranmamak önemlidir. Kararlarımızı verirken değişken olmaya karşı direnç göstermeden ilerleyeceğiz. Çünkü yay ve ikizler aksı bize değişken nitelikte bir doğa yapısı sunuyor. Bir yere gittiğimizde ortama ayak uydurabilir, kendimizi ortamın içerisinde iyi olmak için çaba gösterirken bulabiliriz. Fakat özümüzü hatırladığımızda neye neden yaptığımızın bilincine varmamız gerekli.


Yay burcu daha derin olana gitmeyi bize empoze eder. Güneş’in ikizlerde olması bilgi arayışında, merak içgüdüsüyle davranacağımızı ve düşüncelerimizde her daim yeni bilgiye aç olacağımızı gösterirken Ay’ın yaydaki konumu bizim için daha çok derinleşmek, bir yere spesifik olarak eğilmek ve kendi yanımız oluşturmak için uğraştıracak.


Bu nedenle bu zamanlarda önyargılara çok fazla dikkat etmemiz gerekli. Yanlı davranışlar ve tutumlar nedeniyle ilişkilerimiz zedelenebilir ve beklentilerimiz kendi düşüncelerimizin üzerinde dönmesi bizi kötü etkileyebilir fakat bu beklentiler karşılanmadığı zaman sıkıntı ve stresle yüzleşebiliriz.


Dolunayın etkileri 14 gün boyunca sürecek ve sonrasında yeni aya tutulma ile birlikte gireceğiz. O nedenle bu dolunayın önemi daha fazla ön plana çıkmakta..

Değişken burçları daha çok etkileyecek. Yay, ikizler, başak, balık burçları fazlaca etkilenecek. Özellikle bu burçların son dekanlarında doğan kişiler daha fazla etki alında kalacak. Öncü burçlar da dolunaydan etkiyi alabilirler. Terazi, koç, yengeç, oğlak dolunayda yine etki alanında kalacaklar.


Dolunayın kendi burçlarınız üzerindeki etkilerini izlemek için bu haftanın genel yorumlarını youtube “Kenan Yasin ile Astroloji” kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Linki buraya bırakıyorum:

Ay'ın konumu Aculeus yıldızı ile kavuşumda olacağı için bu yıldızı tanımamız gerekli. Aculeus gözle ilgili temaları ön plana çıkartır. Acumen’in ikiz nebulasıdır ve geleneksel olarak görme ile ilgili problemler çıkartır.


Diğer yandan kutuplaşmayı ifade eder, o nedenle aleni ya da gizli yavaş ya da hızlı saldırılarla ilişkilendirilir. İç görüş ve anlayış kazanmamız gereken bir döngüde olduğumuzu vurgulayabiliriz.


Kişisel saldırılarda kendimizi korumak ve güçlendirmek, kuvvet kazanmak ve dayanma gücümüzü arttırmak bu dolunayda daha fazla etki edecek.

Vedik Astroloji bilgisine göre Moola Nakshatra’sında gerçekleşecek bir dolunay bizi bekliyor. Bu nakshatra ketu ve Mars ile ilişkili olduğu için kadersel anlamda kendi hayatlarımızda, kendimizi savunma mekanizması bir kez daha ön plana çıkıyor. Eforumuzu, hareketimizi, gücümüzü nereye kullanacağımızı ne için kullanacağımızı yeniden düşünmemiz gerekli.


Bir şeyleri yıkamadan evvel yapmanın zor olduğunu her daim kendimize hatırlatarak bu dolunayda kendimizi daha fazla savunmaya çekebilir, içgüdülerimize daha fazla hâkim olmayı başarıp, ağzımızdan çıkanları birazcık daha duyarak kendi eforumuzu hem ilişkilerimizde hem kariyerimizde, iş konularında daha güçlenerek ve bize neyin destek olacağını görerek, bize emeğin güç kazandıracağını görerek ilerlemeyi bu dolunayda daha çok önemsemeliyiz.

Moola, Hint Mitolojisinde Fil eğitmeninin mızrağı ile sembolize edilir. Fil sembolünü incelediğimizde onun aklın, keskin zekânın ve bilgeliğin figürü olduğunu görürüz.

Özellikle Fil Başlı Tanrı Ganesha’nın tasvirinde Fil başının Atman’ı (ruhu) tasvir eder. Başın büyük olması bilgeliği, bilginin önemini gösterir.


Kulakların büyük olması tüm duaları duyabildiğini, hortum ve gövde sembolünün yaratılış sesi om (AUM) ile ilişkili resmedildiğini görürüz.


Moola ise fil mızrağını tasvir ettiği için bilgeliğin ve aklın yönetilmesini ön plana taşır. Bu dolunayda keskin zekâmızın kontrolü neyi neden yıkacağımızı ve neyi yapmak için yıkımdan geçireceğimizi gözler önüne çıkaracaktır.


Bilginin doğru ellerde ve doğru şekilde kullanılmasına niyetle Dolunay’ın hepimize hayırlı olmasını diliyorum.


KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. MAPAI, OPA Member

Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page