top of page

Nisan Ayı Meyve ve Sebzeleri...

Hoş geldin Nisan!




Nisan Ayı ile birlikte, artık taze otların pazar yerlerini doldurduğu, bahara uyanan tüm canlılığın, bize her çeşit rengini sunduğu zamana geldik demektir. Astrolojide Nisan Ayı Boğa Burcu’na atfedilmiştir. Güneş’in nisan ile birlikte Koç Burcu’ndan çıkarak Boğa Burcu’na geçişini yaşarız. Boğa demek toprak demektir. Koç ile varlık kazanan âlem, boğa ile topraklanır ve ürünler vermeye başlar. Ürünlerin ortaya çıkması çok büyük emekler ister. Tohumun meyve haline gelene kadar ki aşamaları sancılı geçer. Boğa da böyledir… Sabrı ve emeği bize anlatır. Bahar ayları ile birlikte sabrın ve emeğin karşılığını alan ruhlar selamlayacak doğayı…

Boğa’nın yöneticisi Venüs, tohumlarıyla birlikte yenilebilen şeker oranı en yüksek meyveleri anlatır.


Bu mevsimin Meyveleri:

Çilek, Çağla, Erik, Karadut ve Limon


***

Sağlıklı beslenme için doğayla uyumlanmalı, doğanın ritmine ayak uydurmayı sağlamalıyız. Her yiyeceği mevsiminde tüketmek bizi sağlıklı kılar. Mevsiminde yetişmeyen bitki ve meyveler ne yazık ki ek gıdalara, işlemlere ve toksin maddelere maruz kalırlar.


Nisan Ayı sebzeleri:

Enginar, Bezelye, Bakla, Taze soğan, Sarımsak, Semizotu, Havuç, Şalgam ve Pancar.


***

Hangi ayda hangi sebzenin yetiştiğinin bilinciyle sofralarımızı daha sağlıklı hale getirebiliriz. Nisan Ayı’nda kış sebzelerinin belirli kısmı tüketime devam eder. Bahar gelmesiyle birlikte en sağlıklı otlar da bu mevsimde lezzetlenir ve sofralarımızı doldurur.


Nisan Ayı Yeşillikleri:

Dereotu, Marul, Roka, Nane, Maydanoz, Tere.


***

Üç tarafı denizlerle çevrili su cenneti ülkemizin, yükselen burcunun yine bir su burcu Yengeç olması hiç de şaşırtıcı değil. Ülkemiz deniz ürünleri yetiştiriciliği ve üreticiliği adına da oldukça önemli bir konumda. Bizler de hangi Ay hangi mevsimin deniz ürünlerini tüketeceğimizi bilerek sağlıklı yaşama adım atabiliriz.


Nisan Ayı Balıkları:

Kefal, Mercan, Barbunya, Tekir, Gümüş, Kırlangıç, Levrek, Mezgit, Zargana.


***


2021 YILI REKOLTE HESAPLARI


Ne güzel ki astroloji bize her konuda yardımcı olan bir rehber!

Bu yılın rekolte (yıllık ürün) hesaplarını da yapabileceğimiz, ürün çeşitliliği ve üretim şartları ile de ilgilenebileceğimiz bir alan veriyor bizlere…


Ingress (Yıl giriş) anı haritasına göre bu yılın genel ürün verimliliği için Al Biruni’nin rekolte hesaplamalarında kullandığı arap noktaları ile ilgili çalışmamı aşağıda bulabilirsiniz.




Tüm bitki ve ürünleri genel olarak Venüs (besin) ile ilişkilendiririz. Venüs’ün ingress haritada yüceldiği Balık Burcu’nda oluşu ürün kalitesinin yıl genelinde iyi sonuçlar verebileceğini gösterecek. (Fakat Koç ingress haritalarında Venüs, Koç Güneş’ten 48 dereceden fazla uzaklaşamayacağı için en fazla iki ya da üç burç değiştirecektir. Bunu hatırlayarak Venüs’ü daha detaylı incelemek gerekir.) Venüs’ün, Neptün ile aynı burçta oluşu ise yüksek fiyatları ve pahalılığı gösteriyor. Neptün’ün dokunduğu yerlerde fiyat artışları fazlalaşır, ayrıca Balık Burcu yerleşimi de bu konuda donma ve soğukların oluşabileceğini de göstermektedir.


Venüs’ün dispozitörü Jüpiter ise Satürn hâkimiyetindeki Kova Burcu’ndadır. Bu durum ithalatla ilgili bu yıl zorlukların oluşacağından bahseder. Satürn ve yönetimindeki burçlar ürünlere ulaşılabilirliğin zor olduğu zamanları ya da ürünlerin pahalı olduğu yılları anlatır.

Satürn’ün, Ay ve Mars’a yaptığı üçgen açılar ise pahalılığın uyumu bir şekilde artacağını anlatır. Buradaki kurtarıcı ise Jüpiter’in üçgenidir fakat Jüpiter de Satürn hâkimiyetinde olduğu için ürünlerde kısıtlılığın olduğu bir yıl yaşayacağımızı özetler. Konu Kova yerleşimi olunca da teknoloji ile üretilmiş gıdaların raflarda yer alabileceğini söylemek de mümkün.



2021 Buğday Rekoltesi


Ingress haritada Buğday Noktası 2 derece ikizlerdedir. Yöneticisi Merkür ise Balık Burcu’nda yerleşimdedir. Balık, don ve soğukları anlatır. Buğday verimliliği ile ilgili bu yıl zorlu hava koşullarından etkilenme ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek mümkün. Buna bağlı olarak ekmek satışında ise zam olabileceğini de söyleyebiliriz.


Nokta, Koç Güneşi ile sextile açıda ki bu durum ülke yöneticilerinin ya da tarım bakanlığının bu konu ile ilgili üreticiye desteklerini, hibelerini ya da yatırımcı için uygun kredi imkânlarını devlet destekli sunabileceği bir durumu da ortaya taşıyor.


Nokta yöneticisi Merkür’ün, Mars ile kare açısı ise olumlu yansıyacaktır. Çünkü Mars, bitki hastalıkları ile ilgilidir. Fakat buradaki, uyumsuz kare açı bu hastalık ihtimalini düşürür ve verimlilik oranının artması için daha çok çaba sarf edilmesi için bir enerji verir.

Mars’ın Başak Burcu transitleri ise buğday verimliliğini ve bitki hastalıklarını genellikle tetikler.

Mars Başak geçişi, bu yıl 30 Temmuz ile 15 Eylül arasında gerçekleşecek. Bu süreçte tüm üreticilerin dikkatli olması gerekmekte…



2021 Karpuz Rekoltesi


Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz astrolojide Jüpiter ile bağlantılıdır. Bu yılki ingress haritada ise karpuz noktası 27 derece Yengeç Burcu’ndadır. Yengeç, su ve verimliliğin iyi olacağını özetlemekte fakat karşısındaki Plüton karpuz verimliliği ile ilgili zorlukların oluşabileceğini gösteriyor. Kökten kurumanın görülebilme ihtimali yüksek. Sulama sistemleri ve alt yapı değişiminin bu yıl karpuz üreticileri için dikkat etmeleri gerektiğini özetlemekte…


Plüton tüm tarlalara giren kıranları gösterebiliyor. Jüpiter ile kontaklarında ise yayılması hızlanıyor. Burada Jüpiter’in yüceldiği bir burç olan yengeç yerleşimini hatırlamak gerek fakat karşıt açı bu yayılmayı da zorlaştıracaktır. Buradaki sorun daha çok belli bir hasadı tümden elden çıkarmak zorunda olan mağdur çiftçi olacak gibi gözüküyor.


Venüs’ün ise bu noktayı beslemesi iyileştirici bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Girişte yıl geneli için Venüs’ün yerleşiminden bahsetmiştim. Venüs bu yılın ürün satışlarındaki pahalılığı anlatan noktalarla iletişimdeydi. O halde yaz mevsimlerimizin vazgeçilmezi karpuz da fiyat konusunda bu noktada yüksek çıtada olacak demektir.



2021 Zeytin Rekoltesi


Cennette iki meyve vardır biri incir diğeri ise zeytin… Bizim topraklarımız ise zeytin bakımından zengin ve haliyle cennettir. Zeytinin yıl genelindeki üretimine bakılırsa eğer, zeytin noktasının büyük hava üçgeninin bir parçası olduğunu görebiliriz.


Nokta, 22 derece Terazi Burcu’ndadır ve 20 derece Jüpiter ile 16 derecedeki İkizler Ay’ı ile büyük hava üçgeni yerleşimindedir. Bu durum zeytin üretimini ve yaygınlaşmasını olumlu ölçüde etkileyecek diyebiliriz.


Jüpiter yaygınlaşmayı, ulaşılabilirliğin hızlanmasını ve ucuzlamayı anlatır. Bu yıl zeytin verimliliğinin yükseleceğini söylemek mümkün. Noktanın, Neptün gezegeni ile yaptığı 150’lik açı ve nokta yöneticisinin Venüs olması ki Venüs Neptün kavuşumunu da değerlendirebiliriz. Bu durum ise özellikle zeytin yatırımcılarının ve tüccarların bu yıl genelinde maddi koşullara pek güvenmemeleri gerektiğini, ederinden farklı ücretlerin kâğıtlarda dolaşabileceğini de göstermektedir.



2021 Pamuk Rekoltesi


Ülkemiz için pamuk demek bir ticari kaynak demektir. Fakat sektör olarak tekstiliişaret eder. Tüm moda sektörü ve pamuk üreticileri bu yılın pamuk rekoltesinitakip etmeli ve dikkatli olmalıdır. Astroloji ise pamuk rekoltesinin hesaplanması için arap noktalarıyla ışık tutar.

Bu yılın ingress haritasında pamuk noktası 4 derece Aslan’dadır. Aslan (antisciası boğa) ile tekstil ve moda sektörünü fazlası ile anlatır. Bu yerleşim arz talep bağlılığına dayanan, ne kadar çok gerekli olursa o kadar ürünün toplanması ile geçen bir yılın daha verimli olacağını açıklamaktadır.


Üreticilerin önce talebi bilmeleri ve daha sonra bunu karşılama odaklı emek vermeleri gereken bir yılda olduğumuza işaret eder. Noktanın, Uranüs ile kare açısı, ani ve beklenmedik olaylarla bu yıl pamuk üreticilerinin karşılaşabileceğini söylemekte. Nokta yöneticisinin ise Güneş oluşu bu yılın odaklandığımız ürünleri arasında pamuğun da olacağını, tekstil üreticilerinin ise ham madde ihtiyaçlarını karşılamak için malzeme ve ürün kalitesine önem vereceğini anlatmaktadır.


Bu konularla ilgilenmek, içine #deneysellik kaçmış tüm #astrologlar için gayet eğlenceli olacaktır.


Sevgili arkadaşlarım, bilin ki tüm bu yorumlar çok genel ve basit tekniklerle yazılmıştır. Özellikle Arap noktaları ile çalışırken üretimin yapılacağı şehir tabanında çalışmak çok daha doğru sonuçlar almanıza olanak tanır. Ben buradaki bilgileri İstanbul koordinatlarına göre çıkarttım. Genelleme yapabilmek için. Eğer bu konularla ilgileniyorsanız yer merkezlemeyi ihmal etmeyin ve ürün odaklı semboller kullanmaya çalışın.




KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. mAPAI, OPA Member




Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page