top of page

Mesleğiniz?: TAŞIYICI ANNELİK

Makalemin orjinali İngilizce dilinde OPA' nın (Profesyonel Astroloji Organizasyonu) Yılda 4 kere çıkardığı "The Career Astrologer" dergisinde yayınlanmıştır. İçeriğe ulaşmak için link: https://www.opaastrology.org/Dec2018opaSolstice.pdf

Bir Meslek olarak: TAŞIYICI ANNELİK


Astroloji eğitimime klasik- ortaçağ astrolojisi ile başladım. Bu yolculuğumda klasik dönemin iş kollarının hangi gezegenlerle ifade edildiğini öğrendim.


Ortaçağ Astrolojisi bilgilerinde asli üç mesleki gösterge vardır. Mars, Venüs ve Merkür. Mars; militarizm, demircilik, marangozluk ve kaba güç gerektiren tüm işler iken Venüs, sanat, giyim, örme dokuma, eğlence alanlarıydı.


Ya da Merkür; yazarlar, tüccarlar, habercilerdi. Güneş ve Ay; Kral ve Kraliçe olarak belirlendiğinden onların dönemin meslek alanlarında yerleri yoktu.


Ptolemi zamanı için bu bilgiler temeli oluşturdu. Eğitimime daha sonra neo-klasik yaklaşımla devam ettim. William Lilly’nin Christian Astrology isimli eserinde yer alan kariyer ve meslek konularıyla ilgili signifikatörlerin önemi büyük.


Din ile ilgili alanların meslek olarak görülmediği evrenden Jüpiter’i ayıkladım. Çiftçilik ve toprakla ilgili alanların genelde kişiye aileden doğal olarak gelmesinden dolayı meslek olarak görülmediği evrenden Satürn’ü ayıkladım.


Ve bu süreçten sonra modern zamanlara dalış yaptım. Yeni jenerasyonun meslekleri oldukça farklı. Kim bilebilirdi ki sualtı golf topu toplayıcılığının bir meslek olacağını ya da köpek gezdiriciliğinin…


Enformasyon çağına girişimiz ve teknolojinin evrimiyle artık astrolojide meslek göstergelerini bulmakla işimiz bitmiyor. O göstergenin sunduğu tüm alanları da iyi belirlemek gerekiyor.


Tek bir alanda ilerle ve bu alanda uzmanlaş, işinin en iyisi ol!


Bu fikrin günümüzde giderek çürüdüğünü söylemeliyim. Bireyin sadece okuduğu, ilgi duyduğu alanlarda çalışmakla sınırlı kalmayıp farklı alanları deneyimlemesi ve bu alanları birleştirebilme özelliğine sahip olması gerekli.


Öğrencilere ve öğrenci adaylarına verdiğim danışmanlıklarda bu hususa oldukça önem veriyorum. Özellikle yeni jenerasyonun farklılıkların bir arada olduğu ve giderek globalleşen dünya üzerinde mücadele edeceklerini hatırlayalım.


Çok yönlü iş sahalarının oluşturulması gerek. Günümüz meslek anlayışı için en önemli dopingin farklılıkları birleştirebilen kişilerle olacağını düşünüyorum. Fakat bu farklılıkları çözmek için sadece bulduğumuz tek bir gösterge işe yaramayacak. O göstergeyi besleyen noktaları da araştırarak bir yelpaze çıkartmamız gerekli.


Hocam, Öner Döşer’in bize sunduğu Meslek Göstergesi hesaplama tekniğinde birçok göstergeyi asaletlerine göre değerlendiriyoruz ve haritadaki en asaletli olarak belirlediğimiz bir aday, kişinin meslek göstergesi olarak belirleniyor.


Tekniği ve kullanılan göstergeleri detaylı anlatımlar ile Profession Significators adlı kitabında bulabilirsiniz. Bu tekniklere iki ayrı yaklaşımda bulunuyoruz. Öncelik Meslek göstergesi hesaplaması, harita sahibinin hayatı boyunca hangi meslekleri yaptığı ve diğeri finans göstergesinin bulunması yani hangi alanlardan gelir elde ettiği.

Tekniklerde kullanılan göstergeleri kısaca toplarsak;

Köşe evlerde yer alan gezegenlere bakıyoruz (1. Ev /4. Ev /7.ev /10. Ev)

Mc yöneticisi her zaman gösterge adayıdır.

Ve Meslek Noktası


Finansla ilgili göstergeler:

1- Şans Noktası ve yöneticisi

2- Finans Noktası ve Yöneticisi

3- 2. Evin durumu

4- Jüpiter

Bu dört göstergeye bakmamız gereklidir.

Konuyla ilgili olan örneğim bir Taşıyıcı Anne. Haritasını paylaşmak istiyorum. İsminin gizli tutulması kaydıyla bizle hayatını ve doğum bilgilerini paylaştı. Kendisine tekrar teşekkür etmek istiyorum.


Kişi hakkında bilgiler:

· Üniversite Mezunu- Bölüm: Okul öncesi Eğitim

· Mezuniyeti sonrası Anaokulu öğretmenliği yaptı.

· 2 yıl cafe işletmeciliği yaptı. İşlettiği Cafe, Üniversite kampüsü içerisinde. Ev yemekleri yaparak öğrencilere hizmet sundu.

· Bu süreçten sonra evlere temizlik hizmeti veren bir işletme kurmuştur.Haritasını gördüğünüz Taşıyıcı Annenin melek göstergelerini değerlendirelim:


MC: MC noktasını Aslan Burcu kesiyor. Yönetici gezegeni Güneş ise Oğlakta ufuk çizgisinin altındadır. Satürn ile karşıt açıdadır. (Bir malefikten karşıt açı alarak zarar görüyor)

Mc ile Ay kavuşumdadır. Ay Aslan burcunda rahat etmediği bir pozisyondadır ve kapanan çeyrekte olduğu için oksidentaldir. Fakat yerleşimi 10. Ev olması ve gece haritası olması önemlidir. Mars ile üçgen açısı olması kötücül olarak görülmez.


Köşe evlere (1.ev, 4.ev, 7. Ev ve 10.ev) baktığımızda Ay hariç herhangi bir gezegen yerleşimi görülmemektedir.

Meslek noktası ise 11o 51dakika Yay burcundadır. Kuzey Ay Düğümü, Neptün ve Mars ile etkileşimdedir. Yöneticisi Jüpiter, noktaya kare açı yapmaktadır. Fakat Mars, Güneş’e göre oryantaldir.


Bu bilgilere göre Ay ile Mars, Meslek göstergesi için en güçlü konumları almaktadırlar. Kişi eğitmenlik, öğretmenlik deneyimini ve yükseköğrenimini Ay’ın güçlü konumu ve Meslek noktasının Yay olması ve Jüpiter’in(Kendi yöneticiliğinde) Asc ile üçgen açısı ile edinmiş olacaktır. Fakat Meslek olarak belli bir dönem anaokulu eğitmenliği yapmış olsa da iş hayatının daha uzun bir bölümünü idarecilik, organizasyon, işletme gibi sektörler üzerinde geçirmiştir.

Bu durum bize Ay’ın Mc noktası ile kavuşumda olmasını, aslan burcunda(yönetim, organizasyon, idarecilik) olmasını ve Mars ile üçgen açıda olması kişinin işletme, girişimcilik, iş kurma durumlarına yönelerek (2.evde) para kazanmasına, sermaye yatırarak, harcama yaparak maddi güvence sağlamasını sembolize etmektedir.


Ay ise direkt sektörü de belli eden göstergedir. Kafe işletmeciliği, ev yemekleri, temizlik hizmetleri, çocuk ve anaokulu öğretmenliği gibi tüm iş yaşamı konuları Ay’ın sembolize ettiği sektörler ile açıklanacaktır.


Gelelim Taşıyıcı annelik durumuna…

Kendisinin eski evliliğinden 3 çocuğu vardır. Ve üç çocuk sonrası bir kürtajı olmuştur. Kürtaj olduğu hastaneden ona taşıyıcı annelik teklifi gelmiştir.


Bu durumu gösteren sembolikleri toparlarsak dikkat çeken ve ilgilenmemiz gereken yerler;

5. Evdeki Güçlü Jüpiter yerleşimi

12. Ev akrep Uranüs,

9. Evdeki Retro Yengeç Satürn

12. Ev girişindeki Terazi Plüton


5. Evdeki Güçlü Jüpiter yerleşimi

Çocuk veren evlerde çocuk veren gezegenler ve burçları araştırdığımızda sadece Jüpiter’e erişmiş oluruz. Fakat Jüpiter çok güçlüdür. Çocuk evi 5. Evdedir. Balık burcundadır ve Jüpiter’in kendi yönettiği burçtadır. Jüpiter, Asc ile üçgen açıdadır. Ayrıca 5. Evde Ceres, Juno ve Şans noktası bulunmaktadır. Ceres doğurganlık, bereket ile ilişkilidir. Şans noktası ise bu alanda talihi olduğunu hatta kazancı olabileceğini de göstermektedir.


Jüpiter’in tek sorunu Mars ile kare açısıdır. Bu durum zaten Taşıyıcı annenin bana söyledikleri ile bağdaştırabildiğim bir yerleşim oldu. Hamilelikleri sırasında mensturasyon döngüsü 3-4 ay kadar devam etmiş. Döllenmiş yumurtaların fertilizasyon işleminden sonra ise rahim yutması sebebi ile bir yumurta kaybı olmuş. Mars ayrıca 1.ev ve 6. Evin de yöneticisi ve yay burcunda yerleşmiş olduğundan yayın vücutta rahim, üreme organları, bel ve basen bölgelerini gösterdiğini düşünmeliyiz.


Fakat kendisinin olmayan çocukları taşımayı, bu olaydan kazanç sağlamayı ve tüm bu teknolojik işlemleri kabul etmesi nasıl bir süreç?


12. Ev akrep Uranüs

12. ev hayata gelmeden önceki adımı ve yaşam sonundaki ölüm ötesi yaşamı da gösteren bir alandır. Yaşama 1. Ev ile başlarız. İlk nefesimiz, soluğumuz, ilk adımımız 1. Ev ise 12. Ev de bunlardan hemen önceki alandır. Bu alan Taşıyıcı annenin haritasında belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.


Uranüs akrep burcu yerleşimi ile 12. Evde. Modern astroloji bilgileri ile değerlendirdiğimizde Uranüs’ün topluma, tabulara ve düzene aykırı bir yapısı olduğunu düşünebiliriz. Uranüs’ün yerleştiği burç Asc’yi de kesen burç olduğu için kişinin karakterini, seçimlerindeki öncelikleri keza öncelikli tüm motivasyonlarını etkileyecektir.


Uranüs’ün aykırılığı ise toplum normlarını aşan bir adımla Kıbrıs’a gitmesini sağlamış olabilir. Akrep burcu durumun hem gizli yapılabileceğini hem de Genital bölgelerle ilgili bir işlem olabileceğini gösteriyor. Tekrar 12. Ev yerleşimi ile bakmaya dönersek Uranüs’ün teknoloji ile bağıntısını da düşünmemiz gerekir. Hamilelik süreci ve hayata bir çocuk vermeden hemen önceki yerleşimde teknik, teknolojik ve Uranüsyen işlemlerin olabileceği kanısına varabiliriz.


9. Evdeki Retro Yengeç Satürn


Bir diğer teknoloji gezegeni ise Satürn’dür. Ar-ge projelerinde sıkça karşımıza çıkan ve kova burcunun klasik yöneticisi olan Satürn, haritada uzaklıkları, yurt dışı ve yabancı kaynakları gösteren 9. Evde yengeç burcunda yerleşimdedir. Dispozitörü Ay ve final dispozitörü Güneş’tir. Güneş ise Satürn ile karşıt açıdadır. Bu kararı verirken ve uygularken hayati riskler aldıkları aşikâr. Ayrıca taşıyıcı annenin sınırlandırılması, doğum sonrası çocukları görmeyeceğini kabul etmesi ve sadece sütünü sağıp bebeklere –onları görmeden- vereceğini de kabul etmiş.


12. Ev girişindeki Terazi Plüton


12. evin önemine yeniden dönelim. 12. Ev kolektif bilinçaltı ile oldukça ilgilidir. Kendini feda etme, kurban etme, evrensel enerjinin akışını devam ettirme ile ilgilidir. Bu durumda 12. Evi kesen burç ya da yerleşen gezegenler neyi nasıl, ne kadar ve hangi derecede feda edeceğimizi, bilinçaltımızı nasıl kullanacağımızı da fazlasıyla etkileyecektir.


Plüton geri dönülmez değişimleri yaratan etkisi ile bizi selamlıyor. Geri dönüşsüz değişimleri göstermesi etkileyicidir. Kolektif bilinçaltında feda etmesi gereken yön ve hamilelik süreci ile ilgili manipülatif etkileri sembolize eden yönü gayet vurgulayıcı bir şekilde açıklıyor. Taşıyıcı annenin hamilelik süresince travmatik etkiler alabileceğini, geri dönüşsüz bir yolda olduğunu ve kolektif bilince hizmet ettiği bir süreç içerisinde olabileceğini açıklıyor.


Daha da etkileyici olanı da açıklamak istiyorum…


Plüton Diadem Sabit yıldızı ile 0 36’ kavuşumdadır.


Diadem hakkında kısa bilgi paylaşacak olursak;

Berenice’nin kocası savaştan sağ salim dönsün diye feda ettiği saçıdır. Bir kadının sessiz, nazik ve büyük ölçüde zararı bir tek kendisine olan fedakârlığıdır. Kendisini başkaları için ya da toplumun iyiliği için feda etmektir. Sessizce kendini feda etmektir.(Brady)


Görüldüğü üzere Taşıyıcı annenin güçlü finans göstergeleri olan şans noktası, Jüpiter ve diğer belirttiğim göstergeler kişinin mesleği haline gelmiştir. Asıl meslek göstergesi Ay’a gelen 2. Evdeki güçlü Mars yerleşiminin üçgeni ve bu Mars’a Jüpiter’in üçgen açısı mesleğin sadece Ay konularında sınırlı kalmayıp finansal açıdan da çeşitlenmesine olanak sağlamıştır. Çeşitlilikleri ve meslek göstergesinin etkileşimde bulunduğu tüm noktaları detaylıca incelemek gerekliliğini vurgulamalıyım.


İlk taşıyıcılığında üçüz çocuk dünyaya getirdi ve bu süreçten 4 yıl sonra ikiz çocuk doğurarak bir aileye daha hizmet verdi. Konuyla ilgili araştırmaları olan astrologlar için bir kaynak olacağını düşünüyorum.


Sevgiyle,

Kenan Yasin Bölükbaşı

Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

E-mail: astroyasam@gmail.com


References:

Öner Döşer – Gösterge Tespitleri “Kariyer ve Meslek Göstergeleri” sf. 105

Sharon Knight ile “Kariyer ve Para Soruları” 2018 Workshop notlarım

Traditional Astrology online kurs notlarım – Öner Döşer

- William Lilly – Christian Astrology

Cladius Ptolemy, Tetrabiblos, Th famous paraphrase by Proclus; çev. J.M. Ashmand.

J. Lee Lehman, Classical Astrology for Moderm Living, From Ptolemy to Psychology & Back Again.

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page