top of page

KOVA DÜNYASI (MARS KOVA BURCU)


Kova Dünyasını Biraz Daha Anlamlandıralım mı?


Gelin sizlerle birlikte yeni bir bakış açısına sahip olalım. Beni çok heyecanlandıran bir çalışma içerisine girdim. Mars Kova burcuna geçiyor.


Kova burcunun ne olduğunu anlamak için hava elementindeki burçları şöyle bir düşünmek gerekli.


İkizler, Terazi ve Kova Burçları. İkizler burcunda araştırmalara giriyoruz.

Terazide hak vermeyi, politikayı, denge ve adaleti öğreniyoruz. Fakat kova burcu, tüm bunların dışında çok daha marjinal bir tarafta kalıyor. Hem bu ikisini yani bu konuları kapsıyor, hem de farklı bir perspektiften bakışı bize sunuyor.


Bu sunduğu perspektif ise kolektif ağı, içinde barındırmasından kaynaklı, düşünün ki bir Kova kadınını eşi aldatsın, aldattığı eşini aldatan kadınla oturup yemek yemesi, tamamıyla saf prototip bir kova kadınına hitap eden bir davranış şeklidir. Çünkü Kova keşif etmek kaşiflik, maceraperestlik kendini ilme ve bilme adamakla çok fazla alakalıdır. Fakat işin heyecanlı kısmı sadece onu keşif etmektir.


Bu keşfin nasıl kullanılacağı, hangi alanlara hizmet edeceği kaşifi önemsettirmez. Tıpkı Albert Einstein’ın, aslında bir hidrojen atomunu patlatmasıyla, atom bombasını icat etmesi gibi. Kendisinin de itirafıyla aslında kişi atom bombasını ortaya çıkartmak istememişti, onu heyecanlandıran kısım ise bunu keşif etmesiydi.

Kaşiflikten bahsedersek, aklımıza Kristof Kolomb gelir. Kristof Kolomb Amerika’yı keşif ettiği tarihi 12 Ekim 1492 yılıdır. Bu tarihe baktığımızda, yine baş rolde Kova burcunun olduğunu görüyoruz. Satürn Kova zamanınayken, buranın kaşifliği ortaya çıkıyor.


Fakat aslında, Kolomb’dan önce burası keşif ediliyor ama Kolomb’un bu tarihi, Amerika’nın sömürgeciliğine başlandığı tarihtir. Bu şekilde baktığımızda, Satürn kısıtlılıkları, engelleri ve ırkları anlatırken, Satürn’ün kova transiti ise bu ırkın marjinalliği, özgürlüğü ve bağımsızlığını gösteriyor. Fakat Amerika’nın keşif zamanında Satürn’ün karşısında bulunan Jüpiter ve yine karşıt burcu Aslan’da bulunun Mars’ın etkisiyle, buraların sömürgeleştirilmesi, krallar tarafından liderlik yapılması ve bağımsız olan toprakların belirli sınırlarla krallıklara ve üst otoriteyi yönetime bağlanmasını açıklamaktadır.

Kolomb’un kendi haritasına baktığımızda ise Güney Düğümü Yengeç burcunda Kuzey düğümü ise Oğlak burcundadır. Keza keşifleri, kaşifleri gösteren Jüpiter ise oda Oğlak burcundadır.


Buradaki Kuzey Düğüm Oğlak kısmı, Jüpiter’in Oğlak burcunda düşüşte olduğuyla çok alakalı, çünkü düşüşte olan Oğlak burcu keşif edilen yeri diğer yandan statü farklılıklarına ayırması (Oğlak Burcu) ve bu şekilde oranın yönetimini başkalarına vermesiyle çok alakalıdır. Keza Yengeç burcu da antropolojiyle, geçmiş kökenlerle, atalarla oldukça alakalıdır.

Bu minvalde, ikisinin haritasını üst üste koyarak baktığımızda Amerika’nın keşfi tarihinde, Ay’ın Yengeç burcundaki yerleşimi, Kristof Kolomb’un Güney Ay Düğümüne gelir. Yine buradaki keşif tarihindeki Uranüs ise 24 derece ile Kolomb’un kendi haritasındaki 24 derece Jüpiter’inin üzerine denk gelir.


Yani aslında, buranın keşfi ve ortaya çıkması kişinin hayatında bütün dünyayı etkileyen, bütün jenerasyonları etkileyen çok derin bir iz bırakmasına vesile olur. Fakat burada başrolde bu gezegenler varken, bu gezegenleri kışkırtan Mars’tır ve yine Kova özelliği bu kaşifliği tekrar ortaya çıkartmamıza vesile olur.


O nedenle Kova burcundaki Mars transitini gelin bir de bu şekilde değerlendirelim. Kızıl derililerin özgürlüğünü ifade etmesi ve savaşlara karşı çok fazla mücadele etmemesi, teknolojiye karşı kendini uzaklaştırıp, daha çok maneviyata ve doğanın içinde olmaya önem göstermesi, onların top ve tüfeklerine karşıt, mızrakla ve inançla savaşmalarıyla oldukça alakalıdır.


Kova burcu statüsüzlüğü, farksızlığı anlatır. Irkların hiçbir önemi olmadığını, antropolojinin hiçbir yere varılamayacağını. İnsanların, global anlamda kolektif ağda incelenmesi gerektiğini özetler. Hatta bir kızıl derili için, pipo taşımak aslında büyük bir onur ve sorumluluktur. Keza halkın içinde olmayı ve Kova burcunu anlatır. Hak hukuk ve adalet yargılarına bütüncül bir şekilde bakmak yine Kova burcunun temsilidir.


Tıpkı Hz. İsa’nın çarmıha gerilirken, onu çarmıha geren kişiler için yaradana dua ettiği bu cümleler gibi “Baba, sen onları affet”.

Bu nedenle Kova burcu, tıpkı Pluto’un dönemlerinde olduğu gibi bizleri oldukça fazla etki alanında bırakıyor. Şu anki hayatımızdaki statü farklılıklarıyla savaşmamız için ve mücadele vermemiz için halkın yanında olmak, hümanizme kendimizi adamak ve halk sağlığı içini global sağlık içi mücadele etmek tamamıyla, Mars Kovanın bize anlattığı gibi bir şaman ruhuyla, bir kızıl derili ruhuyla savaşacağımız zamanları göstermekte.


O nedenle 13 Mayıs’a kadar sürecek olan bu transit için her burca özel bir kızıl derili sembolü kullanmayı önereceğim.Sevgili Koç Burcu ve Yükselen Koç Burçları

Arkadaşlarınızla tartışmaya girmeyin, mücadele verdiğiniz alanlarda destekler gelebilir.


Sevgili Boğa Burcu ve Yükselen Boğa Burçları

Biraz fazla çalışabilirsiniz. Otorite figürleri ile zorlanabilirsiniz. İş konusunda, yeni projeler hayatınıza gelebilir.


Sevgili İkizler Burcu ve Yükselen İkizler Burçları

Kendi fikirlerinizi ispat etmek için daha fazla mücadele içerisine girebilirsiniz. Keskin bir dil kullanmaktan uzak durun.


Sevgili Yengeç Burcu ve Yükselen Yengeç Burçları

Ortak kazançlar hususunda destekleneceksiniz. Sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Borçlar ve ödenekler alanında biraz efor sarf etmeniz gerekecek.


Sevgili Aslan Burcu ve Yükselen Aslan Burçları

İlişkilerde tutku yaşayabilirsiniz. Bol hareketli bir zaman içerisinde olacaksınız. Agresif tutumunuzdan uzak durmanız gerekli.


Sevgili Başak Burcu ve Yükselen Başak Burçları

Hastalıklara bu dönem dikkat etmelisiniz. İş kazalarına dikkat etmelisiniz. Sorumluluklarınız için daha fazla efor sarf etmeniz gerekecek.


Sevgili Başak Burcu ve Yükselen Başak Burçları

Özellikle çocuğunuz varsa, daha fazla ilgilenmeniz gerekebilir. Aşk ve tutku hayatınıza gelebilir. Eğlenceyi ve tutkuyu kendinize çekmek için daha fazla efor sarf edeceksiniz.


Sevgili Akrep Burcu ve Yükselen Akrep Burçları

Aile ve yuva hanenizde bağımsızlık savaşları verebilirsiniz. Kendinizi ait olduğunuz alanlarda, kalıcılaştırmak ve sakinleştirmek için daha fazla efor sarf etmeniz gerekecek.


Sevgili Yay Burcu ve Yükselen Yay Burçları

Zihniniz aktifleşecek. Bu dönem tartışmadan uzak durmalısınız. Başkalarının fikirlerini değiştirmeye çalıştırmayın. Yakın arkadaşlarınız konusunda destekleriniz olacak.


Sevgili Oğlak Burcu ve Yükselen Oğlak Burçları

Daha çok çalışabilirsiniz. Para konusunda gelirler için harcama yapabilirsiniz. Bu konularda hayatınız hareketlenecek.


Sevgili Kova Burcu ve Yükselen Kova Burçları

Bu transit sizi daha fazla etkileyecek. Kararlar verirken hızlı davranmamaya, konuşurken önce yutkunmaya daha fazla özen gösterin. Fakat bu konuda daha hırslı bir şekilde yapmak istediklerinizin mücadelesine girebilirsiniz.


Sevgili Balık Burcu ve Yükselen Balık Burçları

İşlerinizi gizli kapaklı halletmeyi tercih edebilirsiniz. Direk aksiyona geçmekten korkabilirsiniz. Fakat bu dönem rüyalarınıza dikkat edin. Öz güveninizi yükseltecek eylemlere daha fazla çaba gösterin.


Şifa Olsun,

Teşekkürler…


KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. mAPAI, OPA MemberDanışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Commenti


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page