top of page

Kızılay’ın Kuruluş Yıldönümü...

11 Haziran 1868Kızılay’ın kuruluş anı haritasını merak ettiniz mi?


Basitten tekniğe anlatmaya çalışacağım.


Sizler de yorumlarınızla katkı sağlamak isterseniz şimdiden kaleminize sağlık diliyorum…
Sevgili Arkadaşlarım,


Astrolojide bakım, beslenme, hayati ihtiyaçlar ve halkın göstergesi Ay’dır. Ay’ın haritalardaki yerleştiği konum bizlerin neye ihtiyaç duyduğunu barınma, beslenme, güvenceler alanlarımızın hangi temalar üzerinde şekilleneceğini anlatır.


Kızılay’ın kuruluş haritasında Ay, Kova burcunda.


Kızılay’ın ambleminde kullandığı Ay sembolü oldukça manidar.


Ay’ı önemli bir konumda olan harita ile karşılaşmamak mümkün değil. Örneğin; Kuruluş anı haritasındaki üç gezegen de Ay’ın yönetimindeki Yengeç Burcu’nda konumlanmış.


İki gezegen ise Ay’ın yüceldiği Boğa Burcu’nda konumlanmış.

Yani Ay, kuruluş anı haritasındaki bir çok alanda söz sahibi olarak karşımıza çıkıyor!


Ay Kova burcunda, yani toplum ve kitleler için hareket eden bir burca yerleşmiş. Güney Ay Düğümü ile kavuşumda.


Güney Düğüm genellikle kayıplar getirir, zararlı bir yerleşimdir fakat burada Ay, zararlı olanın yanında duran bir kurumu anlatıyor.


Kurumun misyonu da “insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik” temel ilkesi olmuştur.


Ay, Güneş ile uyumlu, üçgen açıda konumlanmış.


Güneş ve Ay uyumlu açıları genellikle devletle, kurum arasındaki bağlantının iyicilliğine işaret eder. Halkın talepleri (Ay) ile yöneticilerin (Güneş) misyonunun bir uyum içinde olduğunun temsilidir.


Ay ile Satürn arasında kare açı var.


Satürn Kova burcunu yönetir ve Ay’ın Kova burcuna yerleşmesi, burada iyicil bir etkiyi doğuruyor diyebiliriz. Fakat yine de Satürn ile açının sert olması kurumun hukuki (Satürn Yay’da, Yay: Hukuk) mücadelelerin içinde olabileceğini, kendine bir yer edinebilmek ve köklenmekle ilgili zorlu sınavlardan geçeceğini özetlemekte.


Bilgi: Kızılhaç ekipleri Osmanlılara yardım edemiyorlardı, çünkü Cenevre Sözleşmesi’ni imzalamayan ya da imzalayıp da gereklerini yerine getirmeyen hükûmetlerin askerlerine yardım edilmemesi kuralı vardı.


Satürn’ün Retro oluşu ve Ay Düğümlerine kare açıları olması kuruluşun belirsizliği, karmik kökeni ve köklenmekle ilgili tekerrür eden zorlulukları yansıtmaktadır.


Bilgi: 22 Ağustos 1864’te Cenevre’de 12 hükûmetin katılımı ile düzenlenen uluslararası toplantıda I. Cenevre Konvansiyonunun imzalaması ile Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin kurulmasının önü açılmıştı. Osmanlı hükûmeti bu anlaşmayı 5 Temmuz 1865'te onayladı. Ancak derneğin durumu ilk 40 yıl belirsiz kaldı.


Yine de Satürn ile Ay Burçlarının element olarak birbirine uyumlu (ateş, hava ile dost) olması bu durumu kurtarıcı bir etki olarak inceleyebilmemize olanak tanıyor.


Kurumun Kuzey Düğümü Aslan Burcu’nda


Kızılay, özel kurumlarla ve büro işleriyle, organizasyonlarla uğraşmalı. Ay’ın tam zıt konumda yerleşmesi ise bana Robinhood etkisini yansıtıyor. Burjuva (Aslan) kesiminden alıp, halka (Kova) ihtiyacı (Ay) taşımak diyebiliriz.


Sun on 1st haritası kullandım. Normalde kuruluş saatini bilmediğimiz için evleri yorumlayamıyoruz, fakat bu tekniğin 3.evdeki Kuzey Düğüm ile büyük araçlarla kan bağışı toplamalarını özetliyor aslında.


Kan deyince aklımıza Mars gelmezse olmaz.


Haritada Mars Boğa Burcu’nda (zararlı yerleşim) ve Plüton ile kavuşumda. Doğal yollarla Mars bize kesici, delici, savaş, yıkım ifadelerini verir. Plüton da güç, manipülasyon, zorbalık ifadelerini yansıtır, fakat Mars’ın tam zıt bir doğada Boğa Burcunda olması bu durumu koruyuculuğa, ihtiyaca yöneltmeyi o kadar güzel özetliyor ki…


Savaşlar, milli mücadeleler, manipülasyonlar, yıkım ve zorbalık neticesiyle oluşan ihtiyaçlara yönelik koruma, barınma ve beslenme durumlarının karşılanması için atılan adımları ve aksiyonları anlatıyor buradaki Mars…


Jüpiter, Neptün ile kavuşumda


Jüpiter, dağıtmak, yayılmaktan sorumlu bir gezegen. Neptün ise kendini adama, bağış ile ilgili konuları ihtiva eder Astrolojide. İkisinin de kavuşumda olması bize fedakar bir yapıyı çiziyor ve yine her ikisinin de Mars yönetimindeki Koç Burcu’nda oluşu, bu fedanın kan üzerinden işlediğini direkt gösteriyor…


Sizler harita için neler söyleyebilirsiniz?


Yorumlarınızı heyecanla bekliyorum…Bütüne Şifa Olması Dileğimle...
Sevgiyle…


KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. MAPAI, OPA Member


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

E-mail: astroyasam@gmail.com

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page