top of page

BİR GÖLGE OYUNU - Karagöz Hacivat Astroloji Gözlemi

Karagöz ve Hacivat Astroloji Gözlemi


Kendi kültürümüzü, geleneklerimizi öyle güzel anlatıyor ki bu ikili. Bayram geldiğinde tekrar doğuyorlar gönüllerimizde. Sadece bayramlarda değil onları her zaman yad etmemiz gerek. Size astrolojik gözlemde bu ikilinin doğa yapısını anlatmak istiyorum.

Yine farklı bir bakış açısıyla düşündüreceğim sizleri. Astroloji bir sembol okuma sanatıdır çünkü ve hangi karakter, eylem, kişi hangi sembolü anlatıyorsa yorumlar o kadar şekillenir ve can bulur.Şimdi biraz oyunculuğa dönelim, oyuncunun kendi dünyasına, doğasına yönelelim. Oyunculukta belirli püf noktalar vardır. Bir sinopsis yaratılacaksa ve orada belirli olaylar, karakterler olacaksa zıtlık olmalıdır. Zıt kutuplar yaratılmalıdır. Karakterlerin zayıf bir yanı olmalıdır. Çoğunlukla oyun; bu farklılıklardan, zayıf tarafların daha çok parlatılmasından ortaya çıkar. Zıt kutuplaşmalar ise bir çok oyunda, tiyatroda, dizilerde, filmlerde gördüklerimizdir.


Zengin ile fakir, şehirli ile köylü, zayıf ve şişman, uzun boylu ve kısa boylu, farklı spor takımlarını tutan karakterler, haylaz öğrenciler ve disiplinli öğretmen… Bu zıt kutuplar bir oyun ortaya çıkarırlar…


Astrolojideki ikizler burcu teması da aynı bu doğayı yansıtır bizlere. Zıt kutupların bir araya gelmesini, taşıyıcılığı, birleştirmeyi ve bir bütün haline getirmeyi hava doğasında buluruz. İlk hava burcu ikizler bize bunları yansıtırken ikinci hava burcu terazi ile bu kutupları eşitlemeye, uyumlamaya, düzene eriştiririz ve son hava burcu kova ile yapıları farklı olanların kabulüne geçeriz…Hacivat ve Karagöz bize ilk hava burcunu ikizleri yansıtıyor. Sonra dualite ve uyum prensibi ekleniyor ve onların aralarındaki atışması toplum önüne yansıyor. Buradan Terazi özelliğine eriştiklerini görüyoruz. Sonra ise bu ikili siyasete konu oluyor. Halk ile yöneticilerin arasındaki anlaşmazlıkların konusu oluyorlar ve bir başkaldırı, eleştiri yönü doğuyor. Son hava elementi Kova ile karşılaşıyoruz bu vesileyle.


Fakat içlerinde böyle bir amaç taşımıyor onlar. Sadece bu ikiliyi izleyeceksek İkizler sınırında ilerlememiz gerek. İkizler Burcu’nun yönetici gezegeni Merkür ki hiciv sanatını, hazır cevaplılığı yansıtıyor perdeye. Aralarındaki atışmalar ve zıtlaşmaları aynı perde içerisinde birleştirerek bambaşka bir oyun çıkartıyorlar ortaya.


Sahte Folklor diyor bazı gözlemciler bu ikiliye. Folklor kelimesi de zaten “Fakelore” yani fake, sahte kavramından geliyor. Merkür bu sahteciliği de yansıtıyor bizlere. Bu gölge oyunu çok farklı kültürlerde değişe, dönüşe günümüze ulaşmış ki kimi görüşe göre Çin Hanedanlıklarında oynatılan bir oyunken, kimi tarihçilerimize göre Hitit Uygarlığı’na dayanıyor kökeni. Öyle ki bir çok şehir değiştirmiş ve her şehrin kendi kimliğine bürünmüş bu oyun. Seyahatleri yine gösteren Merkür iken o yapıya bürünmeyi de anlatan Merkür.


El becerisine, seslendirmeye dayalı yönleri de yine Merkür. Eğer Merkür’ünüzü çalıştırmak isterseniz bir Karagöz ve Hacivat oyunu izlemeniz hızlıca o enerjiye bürünmenize vesile olur.

İçinde binbir türlü enerji var. Öyle ki sahneleme geceye ait bir yapı. Gün boyunca çalışan toplum gece ateş başında birbirine hikayeler anlatıyor ya da gece şölenlerinde, akşam yemeği sırasında ya da sonrasında tiyatro ile sahne ile karşılaşıyoruz. Gündüzün sahnesi doğa iken gecenin sahnesi insan oluyor. Gündüz doğada idrak ettiklerini gece bilinçaltı ile sahneye yansıtıyor.

Bu cümleler size Güneş ile Ay’ın dansını hatırlattı mı?

Karagöz karakterine gelirsek sabit bir yapısı var. Düşünceleri kolay değişmiyor ve tek düze bir inanışı, kolay değişmeyen düşünceleri var. Sabit bir burca mensup olması gerek. Elimizde Aslan, Boğa, Akrep ve Kova Burçları var ki bunlardan en yakını Akrep bence. Hem keskin göz yapısı, karagöz ünvanını alması, sabit bir burç olması ve elementinin su olması, duygularına yenik düşen, duygu keskinliği ile hareket eden, içinde nedenleri sorgulayan fakat kendi düşünce çizgisini bozmayan bir yapı. Hacivat ona neler yapsa da yine de onunla ilişkisine son vermeyen, içte bir bağlılık taşıyan yapısı direkt Akrep Burcu’nu tarif etmiyor mu sizce?


Karagöz’ün yükselenini Akrep Burcu olarak kabul edeceğim. Yetenekli yapısı ile Merkür’ü de güçlü bir yerde olacağına eminim. Her iki karakterin de Merkür’leri birbirine zıt şekilde konumlanmış olmalı bence. Karagöz Koç Merkür ile Hacivat, Terazi Merkür ile bizi selamlıyor olabilir.


Hacivat karakterine gelirsek onda değişken bir hal var. Her şekle bürünebilen, laf ebeliği yapan, biraz sinsi ve kurnaz yapısı ile Karagöz’ü kışkırtan bir yapısı var. Kıyafetleri, lüksü sevmesi, modanın içinde olması ama diğer yandan Karagöz’le atışmasını sürdürmesi onun da bir su burcu olacağını ve değişken nitelikte olacağını yansıtıyor bence. Hacivat’ın yükselenine Balık diyeceğim ben. Balık Burcu’nda yücelen Venüs gezegenini de düşünerek, Hacivat’ın moda, tasarım, politika ve saygısını bozmadan ehemmiyetli konuşmalarını balık burcunda yücelen Venüs ile gösterdiğini düşünüyorum.

Sizce Burçları ya da gezegen konumları neler olabilir hiç düşündünüz mü?


Yorum bölümünde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz…

KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. mAPAI, OPA MemberDanışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

E-mail: astroyasam@gmail.com

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page