top of page

2021 / 2020’DEN DAHA İYİ Mİ OLACAK?


Sevgili Arkadaşlarım,

2020 Nasıl bir yıldı diye herhangi birine sorsak, tatlı bir yorum bulmaya zorlanırız.

Nice acılar, sağlık problemleri, yangın ve afetler 2020 yılının aşırılıklar yılı olarak kayda geçmesini sağladı.


Astrolojik açıdan da böyle oldu. Normal bir yıl sürecinde dört tutulma, iki ya da üç Merkür Retro’su olurken 2020 yılında neredeyse tüm gezegenlerin Retro’suna şahit olduk, altı ayrı tutulma yaşadık, yaşıyoruz. Tüm bunlar ruhsal sağlığımızı derinden etkiledi.Peki ya ekonomik özgürlüğümüz?


Birçoğumuz düşen ev kredi faizleriyle emlak ve gayrimenkul yatırımlarına girişti. Yeni normalleşme süreçlerinde paramızı yastık altı da yaptık, zaruri ihtiyaçlarımız olarak harcadık. Yeni iş ve girişimler için fırsatlar yakaladık fakat büyük çoğunluğumuz sektörel anlamda oldukça zorlu zamanlar yaşadı. Nice ünlü şirketlerin iflaslarıyla karşılaştık, istifalar gündemimize geldi.


Bu süreç devam edecek. Hastalıkla ilgili sağlık endişelerimiz git gide düzelirken bu süreçte derinleşen ekonomik zorluğumuz ise 2021 yılı boyunca nüksedecek.


Eğitimde zorluklar, eğlence merkezleri ve turizmde zorluklar, tarım ve zirai üretimde yaşanan problemlerin büyük çoğunluğunu yeni yılda göreceğiz.


Bir an önce yeni düzene uygun şekilde işlerimizi ve gelir kapılarımızı değiştirmemiz ve yeni düzene uygun planlarla yeniden inşa etmeyi öğrenmeliyiz.


2021 yılı ekonomik anlamda 2020 yılında yaşadığımız zorlukları aratacak fakat yeni iş sahalarının gelişmesine, daha çok birlik bilinciyle hareket etmemize de olanaklı kapılar aralayacak.


Şimdi birlikte düşünelim…


Normal planda bir iş yeri açtık.

Bir bakkal, butik, bir dükkân, güzellik merkezi, kuaför, tekstil, gıda…

Her ne olursa...

Önce muhiti araştırdınız, en işlek caddeleri gezdiniz, bütçenize ve gelir beklentinize uygun kiraları araştırdınız.


Açtığınız iş yerinin ulaşım imkânlarını düşünelim.

Dükkânın ürünlerini yine dükkânın bulunduğu muhitteki müşterileriyle sınırlı satış imkânı olduğunu göreceğiz.


Yeni dönem işlere baktığımızda ise e-ticaret ile karşılaşıyoruz.

E-ticaret ile açtığınız sanal mağazanızın 7/24 açık, her yere hizmet verebilen bir iş yeri olduğunu düşünelim…


Peki, bunun da sınırı yok mudur?


Burada doğal seçilimi mi beklemeliyiz? Adam Smith’in kapital düzen hakkındaki meşhur sözünü “Laissez faire, laissez passer!” yani “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” mi demeliyiz?

2020 sonrasında artık düzen değişiyor. Değişmek zorunda kalıyor. Artık kapital düzen bitiyor diyorsak da bu sınırsız bir özgürlük alanı olmayacak!


Bir sonraki çağda bizi Kova Burcu doğası selamlayacak ve Satürn’ün 2021 yılındaki seyri, Jüpiter’in yine yeni yıldaki seyri bize Kova Burcu doğasını taşıyacak.Kova Burcu'nu özgürlük mü sanıyorsunuz?


Eğer öyleyse çok yanılıyorsunuz. Kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğüne müdahale ettiğinde biter!


Kova; bütünü, halkları, eşitliği düşünendir. Ayrıca Kova burcu sabit niteliktedir. Değişimleri kolayca kabullenemez. Kendi haklarından imtiyaz etme ihtimali diğer burçlara nazaran daha zordur. Özgürlük denildiğinde aklınıza daha çok yay burcu doğası gelmeli. Yay keşfi başlatandır ama Kova keşfi başlatan değil, keşfedileni duyuran, uygulamaları herkese eşit olarak dağıtan taraftadır.


Kova’dan bir önceki burç Oğlaktır ve Oğlak; ar-ge çalışmalarını başlatır. Sistemleri yaratır. Ortaya çıkarır ve sunuma hazırlar. Sunulanı yaymak, eşit şekilde aktarmak Kova doğasına ait görevlerdir.

Bu bakışla baktığımızda yeni düzenin kapital süreçten bağımsız çalışamayacağını fakat sınırların eşit hak ve statülerle dağıtılacağını söylemek yersiz olmaz.


Artık özgürce e-ticaret sitesi açmak yerine belki de devlet bünyesine ait e-tic, gov tr’ler görürüz... Bu tıpkı Osmanlı Dönemi’nde uygulanan lonca sistemlerini anımsatıyor. Her mahalleye bir berber, ihtiyaca göre iki berber dükkânı olabilir ama ihtiyaçların belirlenmesi o mahallenin muhtarına, belediyesine, bakanına, devletine aittir.


Şimdiden e-devlet şifrelerimiz var. Devlet hizmetleri, randevular internet tabanlı uygulamalarla gerçekleşiyor. Sonraki senelerde de diğer ülkeler gibi tüm kimlik bilgilerimizi tek bir kartta toplayabileceğimiz uygulamalar hazırda yürürlüğe geçmesi için bekleniyor. Yasal düzenlemelerin çoğu internet tabanlı kullanıcı kimliklerine yönelik şekilleniyor.Kova Burcu, Akrep Burcu’na yansır (Antiscia: yansıma)


Kova burcunun içinde akrep özellikleri vardır da diyebiliriz. Bu bakışla incelediğimizde akrep burcunun ortak kullanım özellikleri, başkalarının kaynaklarını yönetebilme becerisini de edinmemiz gerektiğini hatırlatacak.


2021 yılı bizler için kaynakları ortak paylaşımlı yönetebilme stratejisi olarak şekillenecek. Bankalar ve bankacılık sistemleri, güvenlik, gümrük işleri, global tüketim / üretim revaçta olacak. Kaynakları yönetebilme becerileri bizi büyütecek. Yıl genelinde Satürn’ün ülkemizin 8. Evi (akrep doğası) içerisinde olması da bu konuda fırsatlar yaratabilme imkânına sahip olacağımızı göstermekte.


Bana 2021 yılı fırsatlar doğru değerlendirilebilirse krizlerin avantaja dönüştürülme sürecinde ülke anlamında iyileşme süreci var olarak gözüküyor. 8. Ev, birinci evi görmeyen bir ev olduğu için yıl genelinde ekonomik krizlerin, tüketimin, harcamaların, afetlerin nereden geleceğini göremeyecek, hesaplayamayacağız fakat ortaya çıktığı an itibariyle hızlı değerlendirmeler bizi bu konuda hızlı değişime ve fırsatlara sürükleyecek gibi gözüküyor.


Akrep doğasını iyi bilen bir ülkeyiz ve krizler normal rutinimizin bir parçası haline gelmiş gibi. Hiç olmasını istemesek bile gündemimizden cinayet, suikast, iflas ve belki de en kötüsü şehit haberleri uzaklaşmıyor. Fakat akrebin Kova doğasına yansıması artık hepimizin taşın altına elimizi koymamız anlamına gelecek. Bizler kriz anlarında birlik olabilen bir ülkeyiz. Bu şekliyle değerlendirdiğimizde 2021 ayrımcılıkların da en aza indirgeneceği önemli bir yıl olarak karşımıza çıkacak.


Özgürlük dediğimizde eşit haklar daha fazla ön plana taşınacak ve ekonomik özgürlük kavramı ise ayrıcalıklı kullanım hizmetleri yerine her kesimin hızlıca ulaşabileceği uygulanabilirlik esasına göre ilerleyeceğimiz yeni düzenlemelerle 2021 yılında bizi daha fazla selamlayacak…
Hepimize Şifa Olsun...

KENAN YASİN BÖLÜKBAŞI

ASA Dip. ISAR Cap. mAPAI, OPA MemberDanışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Comments


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page