top of page

Merkür Retrosu ve Yeni Ay


Merkür,


Haberci, taşıyıcı, iletişen, bilgiyi anlatan, aktaran, yazan, okuyan, çizen, diken, becerileri ve yapılandırmayı konu alan bir gezegenidir. Dünyadan hızlı hareket eder ve zaman zaman dünyanın önünde gibi görünür. Aslında hiç bir gezegen geri gitmez fakat biz Dünya'dan baktığımızda sanki duruyor ve geri gidiyormuş gibi görürüz. Geri hareketinden önce yavaşlar ve durur. Bu hareketsiz görünüme stationary yani durağan deriz. Anlamı; -Gezegen "Ben durdum", "Benimle ilgilenin", "Beni odağınıza alın" demektir. Merkür'ün içerdiği konularda odaklanmak bazen de takılıp kalmalar yaşayabilmemize sebebiyet verir. Hareketsiz görünümden sonra geri hareketine devam eder ki bu hareketine retrograde denmektedir.. Gezegenin içerdiği konularda tekrarlar oluşturur. Her retro için mottomuz; "Geçmiş hortlar, gelecek donar" Bu konularda yeni adımlar atmak sıkıntılar doğurabilir fakat daha önce başlanan ama tamamlanmayan durumları da sonuçlandırmak için bir fırsat doğurabilir...


Merkür balık burcuna hem zararda hem de düşüşte asalete sahiptir. Bu durumda akıl, idrak, öğrenme, aktarım, iletişim sanki su yoluyla olacak gibi düşünebiliriz. Aynı suya yazı yazmak gibi..

Bu dönemde şiirler, kurgu, sahne, sanat, ütopya ve var olmayanı yaratma gücü, hayal gücü dışa akacaktır. Fakat organizasyonlar, planlar, gündelik hayatımızı düzenleme, randevular verme, ajandamız ya da sabah uyanmak için kurduğumuz alarmlar gibi konularda sıkıntı ve karmaşa hakim... dikkat etmemiz gerekli..

Nisan'ın 16sına kadar kafamız karışık... Belirsizlikler ve kararsızlıklar hakim... Hayatın akışına kendimizi bırakma arzusu içerisinde olacağız. Bağımlılıklar ve gerçeklerden kaçışlara dikkat!

Ağzımızdan çıkanları kulaklarımız duymalı!

Merkür Balık burcunda geriliyor.. Balığın son derecesi 29, yani anaretik derecede.. Bu derece Scheat yıldızı ile birleşmekte.. Bu durum Retronun etkilerini daha çok güçlendirmekte..


Scheat, pegasus takımyıldızında Satürn doğasında bir yıldızdır. Farklı fikirler, hızlı düşünme, imkansızı düşünme ya da yapmaya cesaret etmeyi simgeler.. Goethe ve Nietzsche’nin Jüpiter’i, Victor Hugo’nun ise Merkür‘ü Scheat ile birleşmektedir. Genellikle ünlü, açık fikirli insanların haritalarında belirleyici rol üstlenir.

Bu birleşme, sanat, müzik, dans, şiir gibi alanlarda gelişim yaşamamıza sebep verirken zihinsel istikrarı zorlayan bir gerileme başlangıcına da işaret etmekte.

Sadizm, kendimize çektireceğimiz olaylar, ilişkilerimize gerçekçi gözlerle bakamama gibi etkilerle yüzleşebiliriz. Pek tabi her retroda olduğu gibi hayatımıza yeniden girmeye çalışan insanlarla karşılaşabiliriz.


Dünya astrolojisinde ise deniz felaketleri, seller, su baskınları, taşmalar gibi zorlanma ve felaketlerle görünen Scheat yıldızı için söyleyeceklerimiz karamsar. Seçim zamanlarına girdiğimiz bu dönemde ülke haritamızı incelediğimizde 6 Mart'taki 15 derece Balıktaki Yeniay'ın ülke haritamızdaki 13 derece Uranüs ile birleştiğini görüyoruz.

Devrimleri, yenilikleri, değişimleri sembolize eden Uranüs'ün üzerindeki Yeniay bize beklenmedik yeni olayların, ani durumların şimdiden habercisi olduğunu gösteriyor. Üzerindeki Neptün ise karmaşa ve kaosun hüküm sürdüğü bir dönem içerisinde olacağımızı sembolize ediyor.

Uranüs, Şans Noktası ve Plüton'un kurduğu su üçgenini boğa burcundaki transit Mars tetikliyor. Burada bir uçurtma açı kalıbı çıkarıyor ve odak şans noktasına çıkıyor. Para piyasalarındaki dalgalanma, borçlar ve gelir-gider dengesinin sekteye uğrama durumu söz konusu olabilir.

Mars'ın 11. ev transiti için; 11. ev dünya astrolojisinde halkın seçtiği meclisleri, belediyeleri, yönetsel oluşumları maliye bakanlığını, hazineyi gösterir. Seçimlere doğru gittiğimiz bu zamanlarda partilerin daha fazla harcama yapmaları, sabırsız çıkışları ve vaatlerindeki keskinlikleri dikkat çekecektir.

Ülke haritamızın Mc (tepe noktası) Balık burcu kesmekte ve Merkür yine ülke haritamızın 10. evinde retro hareketine başlıyor. 10. ev dünya astrolojisinde ülkeyi yönetenleri, cumhurbaşkanını, başbakanı, hükumetleri, kralları, ülkenin saygınlık, ün ve gücünü, ticari etkinliğini gösterir.

Bu alandaki yazılı, hukuki, sözlü ifade gücünde verilen vaatlerin ve sözlerin keskinliğinde olumsuzluklar yaşanması olası görülüyor. Özellikle seçimlerde kullanılacak oylarla ilgili olarak sayımlarda ve organizasyonların planlanmasıyla ilgili olumsuzluklara açık olduğumuz bir dönemdeyiz diyebiliriz.

Kenan Yasin Bölükbaşı

Dip. ASA, ISAR Cap, MAPAI, OPA Member

Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page