top of page

İkiyüzlü Venüs


İkiyüzlü Venüs

Tam da Venüs Boğa burcuna geçmişken Onedio sitesinde yine ilginç bir paylaşım dikkatimi çekti. Aslında tam benlik bir site ki ikizler yerleşimindeki natal Ay’ımı besleyen bir sürü bilgi var içinde :) Pek tabi sığ bilgi, ne işime yarayacak denilen işin eğlencesinde bilgiler… Fakat harita lordum Jüpiter olunca sanırım bu bilgileri bir de felsefileştirmek istiyorum… Tuhaf…


Gelelim ikiyüzlü kedimize. Adı Venüs. Doktorlar iki farklı embriyonun birleşimi ile oluşmuş olabileceğini söylüyorlar. Fakat o mutlu ve hiçbir sorunu yok. Sahipleri ise adını Venüs koymuşlar. Bilemiyorum tabi ne kadar astroloji ile ilgililer fakat yerinde bir isim olmuş diyebilirim.

Biliyoruz ki astroloji sembol ilmi. Ve semboliklerin yaşamımızda birçok sınıflandırıldığı alanlar mevcut. Yani yengeç denildiğinde ağlak, sulak, içe kapalı, aileci demek yerine bu burcun Ay yönetiminde olduğunu, Ay’ın hafızaları güçlü kıldığı gerçeğini ve buradan fillerin hafızasına kadar düşünebileceğimiz birçok sembolik yakalayabileceğimizi fark etmek gerek.

Astrolojide burçlar, gezegenler sadece duyguları, bizleri anlatmazlar. Sembolleştirme yaptığımızda göstergeleri de kullanmış oluruz. Hayvanları klasifike ettiğimizde ise köpeklerin Ay ve Mars ile sembolleştiğini söyleyebiliriz. Ki kurt klanı, dolunayda ulumalar, Mars’ın eril ve atak yönü, köpek dişleri gibi gayet birbirini kapsayan ve destekleyen sembolikler çıkartmaktayız.

Kediler ise Venüs gezegeni ile sembolikleşirler. Sahibinin kedisine Venüs adını vermesi de ilgi çekici. Peki, Venüs ikiyüzlü mü?

Venüs nedir? Bizim hayatlarımızda neyi ifade eder? Bu sorulara yanıt arayalım.

Venüs; Aşk Tanrıçası ya da Afrodit. Mitolojide adından hep tutku, haz ve aşk ile bahsedilir. Venüs dişilik sembolüdür. Dişil yönleri ile ön plandadır. Adı aşk ve sevgidir. Bu aşk varlık ile ilgilidir. Sen varsın, ben de varım ve var olduğun için seni seviyorum demektir.

Güzellik, görsellik, estetik, uyum, zarafet, strateji, haz, tutku demektir Venüs. Adaleti, barışı, huzuru temsil etmek demektir. Fedakârlık, karşı tarafı da düşünme, merhamet, vicdan, hoşgörü anlamlarını taşımaktadır. Tüm güzel şeyleri Venüs’e atfedebilirsiniz. Güzellik onun doğasından gelmektedir.

Yönettiği iki burç vardır. “Terazi” ve “Boğa” burçlarının yöneticisidir. Bu iki burcun da tüm özelliklerini kendi doğasında bulmaktayız. Venüs beş duyu organına hitap eder. Determinist, maddeci yönü ile boğa burcu doğasında birleşir. Hazlar, tutkular, dünyevi meseleler, elle tutulabilir somut kavramlar, güvence ve güvencenin para ile olan ilişkisini de duran mal varlıklarının sembolü olan Venüs ile ilişkilendirebilmekteyiz.

Boğa’nın güvence içinde olmak isteyen doğası, elde ettiklerini biriktirme ve koruma istekliliği Venüs doğasında açıklanabilmektedir. Bu duruma arzu ve tutkular da dâhil olmaktadır. Beş duyu organının çalışması da dünyeviliği sembolize etmektedir. Bir toprak elementi olan Boğa burcu da topraklanmak, dünyevileşmek ve bu dünyada olan etmenler ile ilgilenmeyi gerektirir. Fakat Venüs’ün bir de terazi burcunda yöneticiliği vardır.

Terazi burcunun paha, eder, iki şeyi kıyas etmek, değerlemek, ölçmek, tartmak, hak, hukuk ve adalet kavramları ile de örtüşen bir doğası bulunmaktadır. Sadece bireyci ve kendi kişisel hazları haricinde karşısındaki kişiyi de düşünen ve bu konularda uyumu, dengeyi yakalamaktan hoşnut olan doğasını ön plana çıkartmalıyız.


Bize Gösterdiği yüzü;

Venüs; astrolojide benefik dediğimiz gezegenlerden biridir. Jüpiter, Neptün ve Venüs’ün iyicil ve hoşgörülü tüm özellikleri ile bir gruba ayrılmaktadır. Tezat özellikleri de malefik dediğimiz kötücül özelliklere sahip olan Mars, Satürn, Plüton kaplamaktadır. Venüs bu kötücül gezegenlerden ayrılır. O iyicil özellikleri ile bizi karşılar. Güler yüz ve samimiyet ile karşılanırız. Haritalarımızda Venüs’ün konumu sevgiyi, bağlılığı, güzelliği, hobilerimizi, zevk aldığımız konuları, modayı, tasarımı gösterebilmektedir.

Bize göstermediği diğer yüzü;

Venüs gezegen olarak mitolojideki belirteçlerinden fazlası ile ayrılmaktadır. Sülfürik asitle dolu olan atmosferi, sıcaklığı ve fırtınaları ile hiç te yaşanılası bir güzelliği göstermemektedir. Güneş’ten en fazla 48 derece uzaklaşabilen Venüs gün doğmadan hemen önce ya da gün batımından hemen sonra gözlemlenebilmektedir. Kendini Güneş’in ışığı ile gizleyen Venüs, bu özellikleriyle de genellikle tutku ile yanan aşkları, körü körüne bağlanılan etmenleri de gösterebilmektedir.

Venüs dünyeviliğe kendimizi kaptırabileceğimizi gösterebilmektedir. Bu nedenle sadakatsizliği de vurgulamaktadır. Şehvet, tutku, bağlılık aşırılığında olumsuz olmaktadır. Venüs, Mars gezegeni gibi aktif ve çıkışmalı bir hal takınmaz. Venüs daha çok stratejik planlar yapmak hususunda uzmandır.

Bir tartışma anında pata küte girişmek yerine daha çok sivri dilliliği ile karşı tarafı alt etmeye çalışmaktadır. Kadınların arasındaki çekişmelerin ve çekememezliklerin de göstergesi olabilmektedir. Kendisi dişiliği, yaşça genç kadınları ve ergenliği göstermektedir.

Açıkçası kedilerin sevimli hallerine, yumak yumak olmalarına, oyuncu ve güzel tavırlarına kanmamak gereklidir. Kedigillerin bir de pençeleri vardır. Avcı yönleri vardır ki bunu da strateji kurarak, sinsice pusarak göstermektedirler. Kedimiz Venüs, kendi doğasını açıkça belli etmiş gibi.


Bir film karakterinden Venüs’ün içini deşerek örneklemeye çalışalım. J. K. Rowling tarafından yazılan ve filmleri çekilen ünlü Harry Potter serisinde “Dolores Umbridge” adlı sihir bakanlığının bakanlık müsteşarı olan pembeli bir kadın vardır.

Bakan filmde pembeler içindedir ve ofisindeki porselen tabak tablolarının içinde bir sürü miyavlayan kediler vardır ve ofisi bu kediler ile doludur. Kötü kokuya karşı hassasiyeti sebebi ile yanında parfüm şişesini taşıyan bir karakterdir. Kuralları seven, uyumu isteyen, ağzını bozmayan ve özellikle tartışma anlarında saygılı tavırdaki sözcükleri ile karşı tarafı pasifize eden bir yapısı vardır.

İticidir. Fakat iticiliği stratejik davranmasından ileri gelir. Oysaki görüntüsünde gayet sevimli, iyilik kokan, Venüsyen bir tavır sergilemektedir. Katı kurallarını, disipline tavrını da Satürn ile bağdaştırırsak yücelimde olduğu yer Venüs’ün yönettiği terazi burcundadır diye ekleyebiliriz ;)

Nitekim Venüs doğası herkese uymayabilir. Akrep ya da Koç burcundaki Venüs her ne kadar çekici, ön planda ya da femmefatale dediğimiz yapı ortaya çıkartsa da her zaman o güzel uyum ve huzuru barındırmayabilir.

**Alt bilgi: Transit Venüs 24 Mayıs'a kadar Boğa burcunda... 01.05.2016


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page