top of page

Vefasızlar için Retro Merkür


Vefasızlar için Retro Merkür

Merkür, Güneş’e en yakın gezegendir ve Güneş’ten en fazla 28 derece uzaklaşabilmektedir. Merkür’ün görünmemesi de Güneş’e yakınlığı nedeniyledir. Onu diğer gök cisimlerini gördüğümüz kadar rahat göremeyiz. Fakat Merkür oradadır, biliriz. Göremediğimiz için de kendini bize gerileme hareketleri ile hatırlatıyor gibidir.

“Bakın ben buradayım, sizi etki alanımda bırakıyorum, Merküryen konularımla ilgili başınızı tatlı-sert dertlere sokuyorum ki beni görün, hissedin ve varlığımı kabullenin”

En çok geri hareketi bu gezegende görürüz. Merkür yılda en az üç kere geri hareket yapmaktadır. Pek tabi bir gezegen gerileme yapmamaktadır. Güneş merkezli bakış açımızda gezegenler ve gök cisimleri kendi yörüngelerinde dönmekte, ilerlemektedirler fakat Dünya merkezli baktığımızda gezegen sanki daha önce gittiği yolu sanki yeniden gidiyormuş gibi görürüz. İşte bu harekete Retro grade hareket demekteyiz.


Astronomik açıdan gezegenler gerilemezler. Yörüngelerinde hep ileri doğru hareket ederler. Astrolojide, heliocentrik (Güneş merkezli) haritalarda Retro gezegenler olmamaktadır fakat biz dünya merkezli bakış açısı ile baktığımızda (geo-centric) gezegenleri sanki geri gidiyormuş gibi görürüz. Haritalarımızda ise Retro hareket eden sembolikleri kendi sembolü yanındaki Rx ile görmekteyiz. Gezegenlerin yanlarında Rx işareti gördüğümüzde o gezegenin Retro olduğunu anlamaktayız.

Haritalarımızda gezegen hareketi saat yönünün ters istikametine doğrudur. Bu istikamet ise batıdan doğuya doğru dönüşü göstermektedir. Bu hareket türü düz/direkt hareket ile isimlendirilir. Yer merkezli bakış ile gözlemlediğimizde ise gezegen ilerlediği yörüngesinde yavaşlar, durağanlaşır ve tekrar geçtiği yörüngeye geri hareket edermiş gibi görünmektedir. Daha sonra ise gezegen yine durağanlaşır ve ivme kazanarak yörüngesinde direkt hareket ile yol alır.

Gezegenler ise transit olarak gözlemleyerek kullandığımız döngüleri ile bir anlam taşırlar. Çünkü bu hareketleri ile zaman geçtikçe bir önceki burç ve bir sonraki burç yerleşimlerine denk geleceğinden anlam kazanmaktadırlar. Ve doğduğumuz anda Retro ya da durağan olan gezegenlerimiz de yaşamımıza dair önemli kilit noktaları vurgularlar.

Gerileyen gezegenler tekrara düşenleri, yinelenenleri, tekrar önümüze gelecek konuları belirlemektedir. Burada geçmişin ön plana çıkması ve o gezegen konuları dâhilince geleceğin donmasını deneyimleriz. Her gezegenin kendi anlamınca yineleme yaşanmaktadır. O nedenle her Retro aynı anlamları taşımaz fakat gerileyen gezegenin anlamlarınca konular ön plana taşınır ve yine her gezegen retrosunun bireye etkisi farklıdır. Gezegenlerin haritanızdaki yerleşimi önemlidir.

Merkür retrolarında elektronik aygıtların hassasiyeti artmaktadır. Özellikle habercilik, medya, posta, taşımacılık gibi anlamlara sahip olan bir gezegen olduğu için bu alanlardaki aygıtların bozulmasına vesile olmaktadır.

Nasıl faydalanırız?

Şöyle ki gönderdiğiniz kargoda aksilikler çıkabilir, yerine ulaşmayabilir. Yani bir karar aldığınızda da aksiliklerle başınız derde girebilir, uygulama aşamaları ertelenebilir. Yeni buluşmalarda gecikmeler, sorunlar yine ön plana çıkabilir. Örnekler çoğalabilir ama bilmemiz gereken şudur:

Merkür Retroları geçmişi ön plana çıkartır ve geleceği dondurur. Yenilik için değil, geçmiş adımların bitirilmesi için uygun zamanlardır. O nedenle yapmamız gereken geçmişte yarıda bıraktığımız işleri tamamlamak olmalıdır. Gelecek için yeni kararlarımızı erteleyebiliriz. Özellikle geçmiş arkadaşlarımız ile karşılaşabiliriz, yolda rastlaşmalar ya da beklediğimiz haberlerin gelmesine vesile olabilir. Özellikle küslüklerin de barışma olasılığının en çok arttığı zamanlardır diyebiliriz.


Vefalı Merkür…

Ben bu durumu Merkür’ün bizi vefalı hale getirmek istemesi olarak yorumluyorum. Güneş’e yakınlığı nedeniyle her zaman gözlemleyemediğimiz Merkür, gerileme hareketi ile kendini bize hatırlatıyor diyorum. Bu şekli ile düşünürsek geçmiş arkadaşlıklarımıza vefakâr yapımıza dokunuşlarını da hissederiz. Küslerin barışması, uzun zamandır beklenen olayların gerçekleşmesi, bir işin bitirilmesi, evlilik süreçlerinin tamamlanması ya da eski sevgililerden gelen haberler ile müjdelenebildiğimiz zamanlarda olduğumuzu gösterebilmektedir.

Biliyoruz ki Merkür; İkizler ve Başak burcunun yöneticisidir. İkizler yönü ile medya, yayıncılık, haberleşme, dedikodular, riyakârlık, iki uçluluk, sosyallik, entelektüellik, her konudan bilgi olması gibi anlamları kazanırken bu anlamların Retrolarda tökezlediğini, ertelendiğini ve aksiliklerle yüzleştiğini söyleyebiliriz.

Diğer yandan bir önceki retrodan aksayan tüm durumların bir sonraki retroda da tamamlanabilme olanağı da ortaya çıkmaktadır. Özellikle elektronik mağazaları Retro bitiminden sonra kampanyaya girmeye başlarlar. Dikkat edin farkedeceksiniz. Çünkü tüm parsayı Retro döneminde bozulan aygıtlar sebebi ile toplamış olurlar ve elde kalanlar için indirimler, kampanyalar yapma yolu izlerler. Bu bakımdan Retro döneminde alacağımız elektronik aygıtların da bozulma olasılığı yüksektir.

Ve başak burcu yöneticiliğindeki Merkür ise sorumluluklarımız, çalışma ortamımız ve hastalıklarımızı da ön plana taşıyabilir. Erteleyip ötelediğimiz en ufak bir sağlık probleminin bile Retrolarda nüksetmesi olası olmaktadır. Ve başak sorumluluklarımız altındaki hayvan dostlarımızı da etki altına almaktadır. Onların sağlıkları ve ertelediğimiz problemleri varsa bu konular da ön plana taşınabilir.

Öyle ki tüm bu anlamlar Merkür’ün hangi burçlarda gerilediğine göre değişmektedir ve sizin haritanızda Merkür’ünüzün nerede olduğu ve transit Merkür’ün gerilediği burçların sizin haritanızda hangi konumda oldukları ile önem kazanmaktadır.

Her Retro farklı burçlarda gerçekleştiği için haritanızda incelenmeli, hangi eve denk geliyorsa ona göre yorumlanmalıdır. Gücü ancak o ölçüde tespit edilebilir ve yorumlanabilir diyebiliriz. Merkür’ün haritanızda hangi burçta olduğunu, hangi gezegenler ile etkileşim içerisinde olduğunu öğrenmeniz gereklidir. Daha sonra transit Merkür’ün hangi burçta gerilediğini ve diğer gök cisimleri ile etkileşimlerinin ne olduğuna göre yorumlamanız en verimli sonuçları almanıza vesile olacaktır.

**29 Nisan – 23 Mayıs Boğa burcunda Merkür Retro’su yaşayacağız. +/- bir hafta da bu sürece ekleyerek düşünmeliyiz.

Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page