top of page

Numeroloji ve Sayısal Loto


Numeroloji ve Sayısal Loto Tahmini


Astrolojinin numeroloji kolu ile bağıntısından söz edelim. Önceki yazımızda Milli piyango için Astroloji ne der? Demiştik. Yine rakamlar ile bağlantılı olan kavramlar için bu rakamlar ve istatistik ilmi haricinde kıssadan hisse astrolojinin bizlere kazancı ve karı olabilir mi bundan bahsetmek istiyorum.

Biliyoruz ki, finansal astroloji kolu var ve para piyasası Boğa mı, Ayı mı? Neler oluyor ve olabilecek ön görü senaryoları neler gibi başlıkların tatminsel cevaplarını bulabileceğimiz Astrolojinin bir alanı. Peki, şans oyunları için rakamların içinde gizli olan bilgiler neler? Bundan söz etmek gerekirse diyelim ve ufak bir girizgâh ile Şans oyunları konusunun Astrolojideki yeri nedir önce buna göz gezdirelim.

Şans ve talih denildiği an akla 5. Ev gelir. Aslan ve Güneş ile bağıntısı ile kumar gibi hobi olabilecek konular üzerindeki incelemeleri yapabileceğimiz, oyunlar, oyunculuk, konsol oyunları, belki Ay’ın yerleşiminde bilgisayar oyunları bağımlılıkları gibi etkileri çıkartabilen ve gözlemlememize olanak tanıyan ev 5. Evdir.

Diğer yandan kumar denildiğinde sadece şans değil bir de zar ve risk konularını ön plana taşırız. Riskoloji diyeceğim ben bu konuya. Mars, girişimciliği, atılganlığı ve hareketliliği, koç ile çocuksuluğu ve sonunun ne getireceğini hesap etmeden yaptığı hamleler ve akrep yöneticiliği ile ölümle, bitiş ve sonlanmalar ile âşık atan risk alan faktör Mars, haritalarımızda kumar ile signifikatörleri bulmamıza olanak tanır.

Zar dersek eğer, mitolojide zarı icat edenin Hermes olduğu dillendirilir. Bu da Merkür’ün ve zekâ, pratiklik, poker face ve hile hurdanın, kısa yoldan para kazanmanın yollarını gösteren rehber ve ulağımız Hermes’e yani Merkür’e yönelmek gerektiğini de söylemeliyiz.

Kumardaki şans, kazanç, talih gibi konular ise 5. Ev /11. Ev aksı ve Jüpiter ile de bağıntılı olmalıdır. Jüpiter buradaki hem kazançta genişlemeyi hem de mal varlığının bereketin timsali, şansın göstergesi olarak atfedilebilmektedir. 11. Ev ise deneyselliğin, sosyal aktivite ve ortamların, kulüplerin ve 10. Evden önceki bağıntı olması ile ön planda vurgulamamız gereken sahadır.


Serdar Ortaç gibi bir isim ile örneklendirme yaparsam eğer 11. Ev Koç Mars’ı dikkat çekicidir. Ve tabi ki Güneş. Kova’da ve kovanın asıl yerleşkesi yine 11. Ev’dir.

2 Mayıs 1930, Artvin doğumlu merhum Öztürk Serengil’in de haritasında Koç Mars’ı dikkat çekicidir ve kumar oyunlarına zaafı ile ilgili bir çok haber arşivlerde yayınlanmıştır..

Şimdi gelelim Numeroloji ve Sayısal Loto Tahmini ile ilgili rakam ilminde gizlenen etmenlere…

Özellikle sayısal loto gibi rakamların kullanıldığı şans oyunları için şanslı rakamın ne olduğu ve uğur getirip getirmeyeceği yönünde materyalist bir yaklaşım yerine olayın kurgusunda neyi barındırdığını anlamak için çaba sarf etmek daha tatminkâr ve doyurucu olacaktır demeliyim.

Biliyoruz ki rakam olarak elimizde 9 adet sayı vardır. Bunların her biri bir gezegen ve doğası ile ilişkilendirilir. Sadece kolona girilen sayılar olarak değil, rakam bazında içeriğinde neler olduğunu açıklamamız daha etkili sonuçları almamıza vesiledir.

1- Rakamını Güneş signifike etmektedir denir. Kral ve teklik, zirve yalnızlığı barındırır gibi anlamlar ile açımlamak mümkün. O halde güneş günü, saati ve aslan grubu ile 1 rakamını ilişkilendirmek gereklidir.

2- ise Ay’a atfedilir. Dişil enerji denir. Çift rakamlardan ilkidir. Çift rakamlar dişil ve tek rakamlar da eril enerji taşır deriz. Ay’ın çift olmak isteyişi, ihtiyaç duyulan 1’i yanına alması ve çifte evirilmesi ile örtümlenir.

3- rakamı için Jüpiter ilişkilendirilir. Astrolojide 3. Ev Merküryendir fakat rakamsal olarak 3’ü düşündüğümüzde Jüpiter, ruhsallığı, Allah’ın hakkı üçtür, deyişinin kökünü, Hristiyanlıktaki üçlemeyi, Baba, Oğul, Kutsal Ruh olarak benimsenmesini ve üç rakamı ile üç doğru çizgisinin kapalı bir şekil çizdiğini ilişkilendirebiliriz. Üç noktayı doğrular ile birleştirdiğimizde üçgen oluşmasının açıklamasıdır.


4- rakamı ise dörtleme olarak kullanılır. Elementleri sembolize etmektedir. Ateş, su, hava ve toprak dörtlemesini. Köşelidir ve determine demektir. Mantıktır. Dünyevidir. Kuzey Ay düğümü ile ilişkilendirilir. Fakat Helenistik dönem için Güneş ve Uranüs ile ilişkilendirilen bir signifikatör olduğunu nitelendirebiliriz.

5- rakamı şans ve şansızlığı ifade eden kavramlar ile örtüştürülür. Merkür doğası ile ilişkilendirilir. Zeki, zekâya yönelik ve gölge tarafı ile hilekârlık, dilbazlık, düzenbazlık gibi kavramları anlatır. Eril enerjidir. Tekil sayıdır. İçinde 2 + 3 ‘ü barındırdığı için hermafrodit olduğu da söylenmektedir. 2 ile çift sayı olduğu için dişil ve 3 ile eril etkisi. Ki Merkür’ün hermafrodit doğası ile de örtüşmektedir.

6- rakamı ise 3 +3 ile söylemlenir. Bu kusursuzluğu ifade etmektedir. Estetiği, düzeni, adaleti ve dengeleri gösteren rakam Venüs ile ilişkilendirilir. İlişkiler için tam uyum sağlanması sebebi ile bireysel değil çift olarak uyumun iki eril rakamın birleşmesi ile gerçekleştiği ifade edilir. Önce zihinlerin ve rasyonel aklın birleşmesi gibi düşünülmelidir.

7- rakamı ile rasyonellikten sıyrılıp daha mistik ve duygulara yönelik doğaya geçiş yapılır. Bu rakam Ketu ile Güney Ay düğümü ile ilişkilendirilir. Olay örgülerinin geçmişle tabanı olması, daha mistik oluşum, önceki hayat tecrübeleri ile yaşam serüvenine yolculuğun basamağı olarak ifade edilir. 3 + 4 olarak düşünüldüğünde eril zihnin dişil tabana oturtulmasını gösterir. Önce dişil ve dünyevilik tabanı oluşturmalı sonra üstüne 3 rakamı eklenmelidir denilebilir. Ptolemik gezegenlerin Satürn’e kadar kısmı ile 7 görülebilir planetten bahsetmekte de fayda var sanırım..

8- rakamı ise tam anlamı ile Satürn’e ithaf edilir. 4 + 4 ile düşünüldüğünde iki determinist yapının üst üste gelmesi demektir. Bu rakam hem bilgeliği ve şifacılığı, yani dünyeviliği çözmüş ve bunu kullanan bireyi hem de korku, kayıp ve endişeleri de sembolize etmektedir. Bu anlamları ile Satürn’ün doğasını da açıklar niteliklerdedir.

9- rakamı ile son sayıya erişiriz. Sonsuzluğu imgeler fakat burada yanına 1 alıp tamamlanma istekliliği vardır. O nedenle savaşçıllığı, erilliği ve aktifliği ile Mars gezegenine ithaf edilir.


Rakamların daha mistik ve ezoterik anlamları vardır. Haritaların 12 haneye bölümlenmesi ve 6 + 6 olarak bireysel kolektif ayrımı gibi. Ya da yedi rakamının kendini hayat döngüselliğinde koruduğunu ve 7 yılda bir hayatın yinelendiğini içeren kavramları ve benzerlerini de ilişkilendirebiliriz.

Ayrı bir tartışma konusu olacaktır elbet. Fakat bu yazıda numeroloji için sayısal loto vb. rakamlarla kullanılan şans oyunları için haritalarda neleri öncelik almak gerekli gibi bir konu girişi yapmış olduk…

Yine en başa dönersem, bu konu girişi kısa yoldan turnayı vurmak yerine uzun yoldan hayat amacımızın ne olduğuna doğru zihnimizi sürüklemek daha doyurucu olmalı der, dilerim…

Kenan Yasin Bölükbaşı

Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page