top of page

Gölge ve Sentez Burç



Astrolojide kişilik analizi yapabilmemiz için Gölge ve Sentez Burç ları kullanırız. Normalde sizin burcunuz ne diye sorulduğu zaman "Akrep, Koç, Balık vb." gibi cevaplar veririz fakat biz sadece bu cevapları Güneş burcumuz için söyleriz. Aslında astrolojide Güneş haricinde diğer gezegenlerimizin ve gök cisimlerimizin burçları da vardır. Zodiac, 12 burçtan oluşur ve her burç haritamızda bir hanemize denk gelmektedir.

Kişilik analizleri için tabi ki güneş, yükselen ve ay burcunuzun konumları, gezegenlerimizin yerleşkeleri önemlidir; fakat gölge ve sentez burçlar da kullanabiliriz. Gezegenlerin bir görünen kısmı ışık alan kısmı ve bir de karanlıkta kalan kısmı vardır, yani sentez ve gölge burçlarınız bunlarla eşdeğerdir. Gölge burçlar genelde bir burcunun zıttı olarak da düşünmemiz gereklidir. Zıtlık yani aks olarak burçları düşündüğümüzde işimiz daha çok kolaylaştırır.

12 burç nihayetinde bir çemberde sıralı şekilde yerleşiyorlar. Bu da onların tam karşı karşıya yani 180 derecelik açı ile konumlanacağını gösteriyor. 12 burcun, 6 ve 6 olarak birbirlerinin tam karşı konumlarına yerleştiğini söylemek isterim. Şöyle ki burçlar Koç ile başlar ve Balık ile biter.

Sırası ile, Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak ilk altı burçtur. Diğer altı burç ise bu burçların zıttıdır.

Sırası ile Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık.

Örneğin balığın gölgesi Başak burcuna yansır. Balık her ne kadar geniş, rahat, ferahlık seven, duruma adapte olan bir yapıyı sembolize etse de onun tam 180 derece zıttına yerleşmiş olan başak burcu nedeniyle titiz, temiz, dakik obsesif yanları ön plana çıkmaktadır. Burcun olumsuz ve negatif yanlarını onun zıt burcundaki gölge yanı ile belirleyebiliriz. Başak burcunun titiz, temiz, dakik yanları onun olumlu yönleridir; fakat takık olması, hastalıklarla ilgili olması, obsesiflik... Bunlar olumsuz özelliklerdir ve balık burcunun gölge tarafı buraya yansımış olur.


Bu durumdan yola çıkarsak gölge ve sentez burçlar kendi kişiliğimizin analizini yapabilmemiz için çok önemli mihenk taşları olmaktadır. Sentez burcumuz ve gölge burcumuz, element ve nitelikleri ile belirlenir. Astrolojide dört tane element vardır. Ateş, hava, toprak ve su. Tür bakımından da burçlar üçe ayrılır. 1-Öncü, 2- Sabit ve 3- değişken olarak nitelikleri de ayrılır.

Element ve nitelikler için diğer yazımızı okuyabilirsiniz. Buraya tıklayınız.

Burada puanlandırma sistemine geçeceğiz. Bu sistemde Yükselen, Güneş ve Ay konumlarına +3puan veririz diğer gezegenleri de sıralandırdığımızda MC yani haritanızdaki Tepe noktası +1 Merkür +1, Venüs +1, Mars +1, Jüpiter +1, Satürn +1... bu gezegenler de +1 puanları alırlar. Puanları topladığımız zaman en fazla puan alan elementiniz ve niteliğiniz (Öncü, Sabit, Değişken) Sizin sentez burcunuz olacak ve en az puan alan ya da almayan element ve nitelik te sizin gölge burcunuz olacaktır.


Örneğin Sabit Toprak puanlandırma sisteminde en yüksek puanları aldı. Demek ki Sabit Toprak burcu olan boğa burcu sizin sentez burcunuzdur. Puanlandırma sisteminde en az olan element ve nitelik te gölge tarafınız olacaktır. Hayatımızda bizim eksik kalan ve tamamlamamızı gerektiren yanlarımızı gösterir. O nedenle çevremizdeki kişileri gölge burcunuzdan daha fazla buluruz. Çünkü bizim eksik kalan yönlerimizi tamamlayabilmeleri adına çevremizde daha fazla bulundurduğumuz burçlarda gösterecektir. Bu da ek bir bilgi olarak paylaşmamız gerek gereken noktadır :)

Tabiki kişilik analizi sadece gölge ve sentez burçlar ile değerlendirilemez. Haritanızın lordları yani yöneticileri vardır. Onların bulunması ile ilgili noktaları da yazılarımızda paylaşacağız...



Sevgilerle,

Kenan Yasin Bölükbaşı

Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88




Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page