top of page

ASTROLOJİ EĞİTİMHANELERİAstroloji Eğitimhaneleri geçmişimizde bir çok örneğini gördüğümüz bilgi yuvalarıdır. Üniversitelerde Astroloji eğitimi ise henüz yeni yeni yaşamımıza dahil olan bir kavramdır. İlk olarak Anadolu'da Medreselerde eğitim ve öğretim ortamlarının kurulduğunu gözlemliyoruz. Özellikle medreseler bilgi yuvası oldukları için burada gök cisimlerini incelemişlerdir ve astroloji havuzları yapmışlardır. Bu astroloji havuzlarında gece karanlık çöktüğü zaman yıldızların suya yansıması ile aralarındaki dereceler ölçülebilmektedir. Özellikle Rasathane olarak kullanılmaları, depremlerin felaketlerin ne zaman nasıl gelebileceğini kavramak amaçlı birçok bilgi barındırırlar.

İspanya'da Endülüs Emevilerinin de bu çalışmaları yaptığını gözlemleyebiliyoruz. Bundan önceki kavimlere baktığımızda ise daha çok dini inanışlar olarak özellikle kralların bu sistemi kendi içlerinde barındırdıkları ve halkla paylaşmadıklarını görürüz. Özellikle Helenistik dönem astrologları Mısır'da, firavunların gelecekleri için ve piramitlerin yapısı için ya da Nil Nehri'nin ölçülebilmesi için, yönlerin bulunabilmesi için kullanılmıştır.

Amerika'nın asıl sahipleri Kızılderililer de ise ikamet için özellikle mekan astrolojisinin kullanıldığını görürüz. Yataklarını doğu ya da batıya doğru yönlendirmeleri gibi gök cisimlerinin etkilerini kendi zodyak sembolleri ile açıklarlar. Onların sembolleri günümüz kullanığımız Batı astrolojisindeki sembollerden farklıdır fakat yapı özellikleri bakımından yine aynı kapıya çıkarlar.

Eskiler bilginin gücünü şuanki yaşamımızdan daha çok önemsiyorlardı. Öyle ki İskenderiye Kütüphanesi kaç kere yakılmıştır. Hani içinde silah, atom, bomba ya da cephane olsa neyse. Ama içindeki bilgiler cephane ile eş tutulacak değerde önemli olduğu için yakılsa bile önemini günümüzden daha iyi bildiklerini söyleyebiliriz. Öyle ki bilgi sadece bilgelikler için ve kast sisteminde monarşi başları için kullanılıyordu. Ama Anadolu topraklarında bu işleyişin farklı olduğunu gözlemleriz.


Gök bilgilerinin ilk olarak halka sunumunu yine Anadolu topraklarında görebiliyoruz. Özellikle Kasımiye Medresesi bu kulvarda öncülüğünü üstlenmiştir. Mimarisinde ise Tasavvufi bir anlatımı ve öykülemi vardır. Ayrıca bir konu olarak incelememiz gereken çok güzel bir sebilli eyvanı vardır. İlk olarak Astroloji'nin Üniversitelere girişi Amerika topraklarında gerçekleşir. Özellikle Kepler'in astrolojiye önemli katkıları olması ile birlikte bu okulun ismi için Kepler seçilmiştir.

Kepler Koleji www.kepler.edu/ adresinden edinebilirsiniz. Vakıf Üniversitesi kapsamında eğitim ve öğretim verir, online sertifika programına tabi ki yeterli İngilizce seviyeniz ile katılabilirsiniz.

İngiltere'de Bath Spa Üniversitesi'nde Astroloji lisansüstü eğitim olarak verilmektedir. Yine bilgiler ve paylaştıkları ders içerikleri ile ilgili metinleri bulabileceğiniz adres; http://www.sophiacentrepress.com/ Özellikle Kozmoloji ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Aşağıdaki linkten ise yine İngilizce yeterli seviyeniz ile özellikle Webinar programlarını bulabilirsiniz. Webinar; Online videolu, sesli, yazılı bilgi iletişimi yapılan teknolojik sınıf gibi düşünelim.

http://www.findastrologer.com/astrology-education/astrology-distant-courses/

Ülkemizde ise İstanbul Aydın Üniversitesi'nde, Astroloji ve Futurizm bölümü açılmıştır. Şuan ezoterik dersleri devam etmektedir. Webinar, online ve birebir eğitim veren diğer programlar için başlıca aklıma gelen Göklerin Bilgeliği Okulu, Hakan Kırkoğlu yönetiminde, Bilinç Okulu, Oğuzhan Ceyhan ve Demet Baltacı yönetiminde, İlhan Astroloji Enstitüsü ise Barış İlhan yönetiminde eğitim programlarını yürütmektedirler.


Girne Amerikan Üniversitesi ile işbirliği yapan Öner Döşer, zengin eğitmen kadrosu ile ( Gaye Döşer, Zerrin Zindancıoğlu, Mustafa Konur, Şebnem Ekşib, Hande Kazanova, Neslihan Ayanoğlu, Glenn Perry, Aleksandar Imsiragic, Samiye Özbaş Soysal, Binnur Zaimler, Uz. Dr. Sena Büyükçopur, Yeşne İren) Astroart Astroloji Sanat Okulu ile eğitime devam etmektedirler..

İlgili olduğunuz için teşekkür ederim. Yazıya eklemek istediğiniz isimler ya da eğitim haneler varsa, önerilerinizi bekleyeceğim.


Sevgilerimle,

Kenan Yasin Bölükbaşı


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page