top of page

24 Kasım Öğretmenler Günü


Tarihler 24 Kasım 1928 yılını gösterir ve Öğretmenler Günü olarak kutladığımız önemli günün temelleri en başta harf inkılabı ve daha sonra ulu önder Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul etmesi ile önem kazanır. Farklı milletler kendi kültürlerindeki öz günlerde kutlarken bizim takvimimiz 24 Kasım’ı gösteriyor.


Öğretmek ile bilmek arasında kocaman bir fark olduğunu şimdi şimdi fark ediyorum. Aynı konuları farklı öğretmenlerden dinlemek işte bu farkın önemini hatırlattı bana bu yıl. Balık arketipi bol öğretmenlerim sayesinde bilmenin aslında anlamsız olduğunu, hayat ne ki, konular da neymiş he bir de sınav olacaksınız anlattığımız konulardan ama ne anlattık biz de bilmiyoruz mantığını edinebildim mesela :)

Kova Güneş’li öğretmenim ve Boğa Güneş’li saygı değer öğretmenim ise bana materyal ve somut bilgiyi tabi ki ileri görüşlülük ile de anlatılanları kullanabilme yeteneklerimi geliştirmiş oldular. Binlerce teşekkür ki Astroloji gibi kadim bilgiyi bizler gibi meraklı öğrencilerine sunmakla meşguller.

Öğrenmek hiçbir zaman bitmeyecek. Öğretmek ise apayrı bir branş. Astrolojiyi daha önce kullanabilseydim keşke diyorum bazen. Lise yıllarımda öğretmenlerimize lakaplar takarken eleştirirken acaba yaratılanı seviyor muyduk Yaradan’dan ötürü J Kötü not alınca Hoca verdi, iyi not alında “”oo, 90 almışım, ama ben aldım”dı bizim öğrenciliğimiz. Kader bu ya, ben peşini bırakmadım öğretmenlerimin. Belki vefalı dedikleri öğrencilerdenim belki de Merkür’üm retroda iken doğduğumdan tekrarlanıyor hayatım. Olsun, ben görüşüyorum ve o zaman çıkaramadığım inceleyemediğim doğum haritalarını incelemek te nasip oldu ve oluyor :)

Konuya en başöğretmen ile girdim ama kendi düşüncelerimi aktarmadan edemedim. Hemen asıl önemini vurgulamak istediğim meseleye geleceğim. Evet, Atatürk.. Sayfalar yetmez onu anlatmaya, tanımlamaya.. Astrologlar onun doğum haritasını çıkartmak için bile yıllarını verdiler, genom projesi gibi tamamlanmak bilmiyor. Neden acaba? Aslında bir retrifikasyon için hayatınızdaki 10-15 önemli dönüm noktalarını, olayları tarihleri ile belirttiğiniz bir astrolog hemen doğum saatinizi belirleyebiliyor. Belki sizler hayattasınız diye çıkış noktası yakalayabiliriz ama o iş kolay değil. Neden bilinemediği ve bu kadar çok uğraşıldığı ise ahir ömrüne gerçek bir ömür yüklediği için!!!

Bu ömürde, bizim ömrümüzü düşündüğü için, hakkı düşündüğü ve vicdanı olduğu için. Bizi turko turko diye çağıran soysuzların topraklarımızda fink atmalarına izin vermediği için. Kapitalizm gibi bir canavarla nasıl başa çıkılabileceğinin ilk adımlarını attığı için. Tüm dünyanın gözü olan topraklarımızda “heartland”, “kalpgah” olarak tanımladıkları Dünya’nın kalbi, ortası olan ülke sınırlarımızı bildiği için…

O iş öyle kolay değil.. Fakat devrin önemine bakmalıyız. Bakmalıyız ki tarihimizden kıvanç duyalım, hatırlayalım, nelere sebep olduğumuzu ve kimlere bu canı, bu rahatlığı borçlu olduğumuzu hatırlayalım.. Yengeç Hafızaları çalışsın der dönemin haritasını paylaşırım..


İç çember ülkemizin doğum haritası ve dış çember Atatürk’ün başöğretmen ünvanını aldığı günün sunrise haritasıdır. 1. Ev Yengeç plütomuz ile küllerinden yeniden doğan ülkemizin 10. Ev Koç şironu ile günün koç Ay’ını görüyoruz. At diyor geçmişi, arapça harfleri, biz ondan yaralıyız, modernize olmalıyız ki bilgi çağına erişebilelim. Koç Şironu yara aldığımızı, savaşla mücadeyle kurtardığımız ülkemizi gösterirken Ay ise bilgilerin, tarihimizin, geçmişimizin köklerini bir anne kucağı gibi bu yaralara merhem olacağını söylüyor. Bayrağımız kan kırmızı ise Dilimiz, misafirperverliğimiz, mahremiyetimiz ve Türk kökleri ile geçmişimiz bu kan kırmızıya anne eli uzatıyor. Koru diyor Dilini, geçmişini, hatırla ve unutma… Hemen yanlarındaki Uranüs ise inkılabı ve devrimleri ile bu sürece konuk oluyor. Belki ani ve sert bir değişim fakat dış haritadaki Mars ile Ay’ın karşılıklı ağırlamasını ön planda tutmalıyız. Dilimiz, toprağımız, hafızamızın atalarımız olmasını bizim sahiplendiğimiz bilinçaltımız, vicdanımız olmasını özetleyen çok ama çook anlamlı bir gün..

Bu işin astrolojik kısmı tabi. Fakat işin diğer yüzü globalleşmeyi yanlış tanımlayan bir bilinç taşıyor oluşumuz. Şuan Uranüs koçta. 2018 yılına kadar da burada kalmaya devam edecek. Ani ve hızlı değişimler aynı o dönemki inkılaplar gibi şuanda da anayasanın hep değiştiğini görüyoruz. Umarım doğru eller yönetime geçecek… Umuyorum Uranüs’ün Boğa transiti ile işler değişecek.. Tabi ki gezegenlerin iradesi yok vatandaş. Senin oy hakkın var, gezegenin değil senin söz hakkın var…

Sevgili Öğretmenlerim… Baş tacımızsınız, annelerimizden sonraki ilk kucağımızsınız, ailelerimizin bizleri sizlere emanet ettikleriyiz biz. Öğretmenler gününüz bu gün dahil her gün kutlu olsun….


Sevgiler diliyorum,

Kenan Yasin Bölükbaşı


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page