top of page

Yükselen Burç Nedir?


Yükselen burç ya da alçalan tanımı ne için kullanılır, yükselen burç nedir? bu soruların cevapları için doğum haritalarımızı analiz etmekte ne derece önemli olduklarının bilincinde miyiz? Yükselen, alçalan burçlar nedir? Neyi ifade eder? Nasıl yorumlamalı ve yorumları yükselen burçlarımıza göre nasıl tanımlamalı, takip etmeliyiz? Sevgili astro-takipçiler. İşte tüm bu soruların yanıtları için yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Astroloji sembolik bir ilimdir. Normalde haritalarımızı 360 derecelik, tam yuvarlak bir geometrik şekil olarak inceliyoruz. Fakat gökyüzüne baktığımızda gezegenlerin elips yörüngeleri olduğunu ve tam yuvarlak olmadığını biliyoruz. Biz, tepeden kuş bakışı bakıyoruz ve sembollerimizi geometrik şeklimize bu açı ile yerleştirerek yorumluyoruz. O nedenle işin ilminde sembolik olduğunu bilmemiz gerekli.

Bizler, Dünya’dan doğum anımızda ikamet ettiğimiz yerden bir bakış açısı ile haritalarımızı çıkarıyoruz ve haritalarımızı da buna göre değerlendirmemiz, doğru yorumları almamıza sebebiyet veriyor. Haritalarımızda ise iki, kalın artı(+) gibi çizgiler bulunur. Bunlara ufuk çizgileri deriz. Biri dikey diğeri ise yatay olarak gözlemlenir. Yükselen ve alçalan burçlar dediğimiz zaman ise yatay ufuk çizgimize yönlenmemiz gerekli.


Yükselen, yani yükselişte olanı siz doğduğunuz anda ufukta yükselen burcunuzu, gezegeninizi gösterir. Örneğin tam doğduğunuz anda güneş te ufukta yeni doğuyorsa, yükselen burcunuz yine öz güneş burcunuz olacaktır. Ve yine doğduğunuz anda ufukta batan burcunuz ve gezegenleriniz de alçalanınızı gösteriyor olacak.

Yükselen ve alçalan birbirine 180 derecelik karşıt bir açı yapar. 180 derece geometriden de bilindiği gibi doğru açıdır. 360 derecelik geometrik daireyi iki yatay yarıma böler. Üst tarafta kalan yarım daire sizin görünür yüzünüzdür, alt tarafta kalan yarım daire de siz doğduğunuz anda gökyüzünde görünmeyenleri sembolize eder.

Yine bu bilgiler ışığında eğer gündüz doğduysanız güneşiniz üst yarım dairede olacak, eğer gece doğduysanız alt yarım dairede olacak. Aylarınız da tam zıttı diğer iki yarım dairelerde konumlanacaktır. Yükselen ve alçalan burçlar ise astrolojide fazlası ile önem taşıyor. Yükselen burç sizin 1. Evinize denk geliyor, alçalanınız ise tam zıttı haneye 7. Evinize denk geliyor olacak.

1.ev; Dış fiziki görüntünüz, dışa tutumunuz, dışta yaşadıklarınız, yansıttıklarınız, ilk doğum haneniz, ilkleri taşıdığınız ve yaşattığınız, öncü olduğunuz, aktif faal ve hareket halinde olduğunuz evinizdir.

7. Ev ise; Evlilik- ortaklık hanenizi yönetiyor. Yani bu konumda evlilik hanenizde hangi burcun yerleştiğini yükseleninizi hesaplayarak bulabilirsiniz.

Şimdi biraz örnek yapalım;

Yükselen burcu Aslan olan bireyin alçalan burcu nedir?

Cevap; Kova’dır. Çünkü aslanın zıt burcu kovadır ve evlilik-ortaklık hanesi kova yönetimindedir.

Yükselen burcunda Ay taşıyan birey, gündüz mü, gece mi doğmuştur? Cevap; Gece doğmuştur çünkü Ay geceleri doğar ve yükselen çizgisi ufuk çizgisinde doğduğu anı sembolize eder.

Yükselen burcu başak olan birinin fiziki görüntüsü hakkında ne söyleyebiliriz?

Cevap; Yükseleni 1. Hanesine denk geldiği için dış fiziki görünümünde sarı tonlarını taşıması, titiz ve temiz olması, kadınsa sarı saçlar taşıması, erkek ise tıraşına saç kesimine önem göstermesi gereklidir.

Yükselen burcu yengeç olan bireye nasıl bir hediye seçebilirsiniz?

Cevap; Dış görünüm harici, tutumunda ve uyumunda da yükselen burç yön gösterir. Yengeç yükselenine sahip olan bireyin örneğin restorant/cafe seçimleri deniz kenarları olacaktır. Suyu seven yengeçler için hediyelerde de duyarlılık önemlidir, çiçek, bir şiir, deniz kenarı bir mekana yapılan rezervasyon gibi…

Sanıyorum örnekler ile yükselen özelliklerimiz daha da pekişmiştir. İşin en basit ve anlaşılır kısmı ise dışarıdan bir göz, sizi nasıl gözlemliyor, neleriniz onu cezbediyor, dikkat çektiğiniz durumlar neler? İşte yükselen burcunuz bunları bize tek tek yanıtlayacaktır. Tabi ki astroloji için doğum haritası ile burcunuzu belirlememiz gerekli. Doğum yeriniz, saatiniz ve doğum gün/ay/yıl bilgileriniz yükselen burçlarımızı bulmamızı sağlayacaktır.

Sevgiler diliyorum,

Kenan Yasin Bölükbaşı


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page