top of page

Kutsal Kediler !Kutsal Kediler ! İnanışlarda kedilerin yeri nedir?

Her inanış ve toplumlarda hayvanların kutsal olarak nitelendirildiğini görürüz. Bizim dinimizde develerin kutsal olduğu inanışı hakimken Hinduizm'de inekler, maymunlar gibi hayvanların da kutsal mertebede olduklarını bilmekteyiz.

Mısırlılarda ise Kedilerin kutsal olduğunu keşfederiz. Kedilerin evcilleştirilme zamanları salgın hastalıklardan toplumları koruduğu gerekçesi ile ortaya çıkmıştır. Veba gibi kara ve ölümcül hastalığın minik haşereler ve fareler üzerinde taşınan bitlerden ileri geldiği savı ile farelerin popülasyonunu koruma altında tutan besin zincirindeki önemli halka pek tabi kediler olmuştur.

Psişik güçleri de olduğu iddia edilir. Pek çok heykelde, hiyerogliflerde de resmedildiğini, kutsandığını görürüz. Diğer yandan hayvan dostlarımız olarak nitelendirdiğimiz bize en yakın evcil yaratıklardık. Sevimli, uyumlu ve yaşam tehtidi oluşturmayan, aksine bizi koruyan, stresimizi azaltan neşe veren dostlarımızdır.

Vefa sözcüğünü kediler ile bağdaştıramayan bireyler için şu savı söyleyebiliriz. Avcı iç güdüleri ile yaratılan kediler sahiplerini seçerler. Onlara baktığınız ya da siz onları seçtiğiniz için sizle değildirler. Onlar sizi sahipleri olarak seçtikleri için vefa kavramını söyleyemiyoruz. Bu ayrımı bir kere daha düşünmenizi isterim. Biliyorsunuz ki astroloji sembolik bir bilgi. Hayvanları klasifike ettiğimizde kedilerin gezegenini Venüs olarak atfederiz.

Venüsyen grupta incelediğimizde kendi doğalarını da gözlemlemiş oluruz. Venüs gibi sevgi dolu, rahat, miskin, avcı, stratejik, evcil, domestik, doğurgan, dişil ve sevimlidir. Venüs'ün tüm doğası ile örtüşen niteliklere sahiptir. Her ne kadar sevimli desekte avcı yönü, pençeleri yani tırnakları olduğu unutulmamalıdır. Pusuya yatması, sinsice avına odaklanması ve strateji geliştirmesi de Venüs'ün Mars gibi değil de soğuk savaş gezegeni olduğu savı ile örtüşür. Mars direkt avına giderken Venüs plan ve strateji geliştirir.

Tüm bu bilgiler yanında herşeyin haritasını oluşturabildiğimiz gibi hayvan dostlarımızın da haritalarını inceleyebiliriz. Ben kendimden çok yakın bir örnekle sizi kendi kedimin haritasıyla buluşturacağım. Adı "Boncuk". Elimde doğdu diyebilirim. Benimle yaşamayı seçti, beni tercih etti ve biz bir uyum yakaladık onunla. Şimdi haritasına bakalım.


Boğa Güneşli erkek kedim Boncuk'un evde en sevdiği bölüm mutfak :) Acaba neden...?

Venüs'ü koç'ta ve zararda olduğu için ergenliği zor geçti. Venüs'ü ile Mars'ı arasında karşılıklı ağırlaması var. Erkek kediler ona kur yaptı, üstüne çıktılar. Onu dişi zannettiler. Ama şuan gayet maço benim kedim :)


Hobi evi beşinci evi ikizlerde ve yöneticisi Merkür boğa'da. Verdiğim kaşarlar ya da sosisler ile oyun oynuyor, onları önce kovalıyor sonra yiyor. Ve ikizler özelliği ile oyuncaklarından çok çabuk sıkılıyor paşam.

İlişkiler evini yengeç kesiyor. Ay da güçlü konumda sorumluluklar evi yengeçte.

Kardeşleri ile dip dibe büyüdü. Bakınız küçüklüğüne ait sağdaki fotografta minik cüssesine büyük gelen siyah kafası ile uyukluyor. Teyzesinin çocuklarını da kendi çocuğu gibi sahipleniyor, annelik yapıyor, onları koruyor, tüylerini yalıyor, bakımlarına önem veriyor. Bir erkek kediden beklenmeyecek hareketler fakat 6. ev ay ve yengeç özellikli doğum haritasından pek tabi beklenecek bir hareket :)

Sizi bir diğer harita ile görüştüreyim.

Boncuk bir gece eve gelmedi ve diğer sabah geldiğinde çenesinin altı şişmiş ve iltihap kapmıştı. Hemen veterinere gittik, iltihabı akıttık, pansuman ve aşı olduk eve geldik. Sonra günün an haritasını açtım ve ben de bakındım sebebi nedir diye..

Sonuçları siz söyleyin.


Haritalarda MC noktası atak gezegeni Mars'a yansıyor. Boncuğumun terazi marsı, aslan Mars'ı ile sextile açı altında. Aslan Mars, Venüs ile kavuşumda ve açık düşmanlar evi yedinci evde konumlanmış. Boncuğumun yedinci evi yengeçte olduğu için milliyetçi bir koruma iç güdüsüne sahip. Yabancı kediler geldiğinde onları kovuyor.

Bakınız, erkek Mars, kedi Venüs, Aslan liderlik yapmak ve yedinci ev açık düşman. Yani bir erkek kedi Boncuğun mıntıkasında hakimiyet kurmak istediği için yanaşmış, Boncuk ta yara almış.

Balık Chiron'u ise Balık Ay'ı ile net bir şekilde ikinci evde gözüküyor. İkinci ev kedinin hak edişi, maması, evi, korunduğu ve elde ettikleri. Bu konuda Boncuk birşeyler kaybettiği için bu savaşa girmiş. Ve Ay'a yansıdığı için vücut iç sıvılarını, salgıları ve iltihapları gördüğümüz Ay ile biz de veterinerin yolunu gözlemiş olduk...


Neyseki sağlığı gayet yerinde. Sağdaki fotografta ilk yaşını aldığı güne ait solar retürn'ünü kutluyoruz. Brownie'ye bayılıyor. Ve whiskas ödül maması da ona naçizane benim hediyemdi. Boğa güneşi için enfes bir hediye olduğunu söylemem gerekli ki zevkten dört köşe olmuş papillaları ile sulu sulu beni yaladı öptü :)

Pek tabi dönem dönem haritasına bakıyorum. Benimki de koruma iç güdüsü. Ay'larımız pek örtüşmese de Güneşlerimiz Boncukla üçgen konumda. O beni tercih ettiği için ben de onun yanındayım.. Dilerim sizi tercih eden hayvan dostlarınız vardır..

Sevgilerimle, Kenan Yasin Bölükbaşı


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88

Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page