top of page

05 ŞUBAT'24 HAFTALIK BURÇ YORUMLARINIZ

05 Şubat 2024 Haftalık Burç Yorumları29 Çeken Şubat!


Oldukça hareketli bir aya başladık. Bu ayın diğer Şubatlardan bir farkı daha var. 2024 yılı olarak artık yıl yaşıyoruz ve Şubat ayı 29 gün çekiyor... Eskiler Şubat ayının 29 gün olduğu yıllar için çeşitli yorumlar yapmışlar. Kullandığımız takvimler de bu durumu etkiliyor.


Basit bir matematik hesabı yaparsak 1 yılın 365 gün olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca 6 saatlik bir uzunluğumuz var. Tabii ki bu altı saat her dört yılda bir 1 güne ekleniyor. Dolayısıyla her dört yılda bir artık yıl yaşıyoruz.


Peki, neden Şubat ayına ekleme yapıyoruz da diğer aylara yapmıyoruz?

Çoğu kaynak Roma imparatorluğunun başındaki isimleri belirtiyor. Aralarında çekişme ve rekabet olan krallar, kendi adlarını taşıyan ayları önemli tutmuşlar. Örneğin Julius Caesar, “July” yani Temmuz ayını önemser.


İmparator Augustus ise Ağustos ayını önemser. Bu ayları uzun tutmuşlar ve tam tersi olan Şubat ayını küçültmüşler. Soğuk bir kış geçirdikleri için tanrılara kurbanlar sunmuşlar. Bir an önce sıcak günler, güneşli zamanlar gelsin diye Şubat ayını öncelemişler. Bunu astrolojide & mitolojide de görüyoruz. Özellikle tanrı Februus'a adaklar adamışlar.


Tanrı Februus, Şubat ayına adını veren tanrıdır. Arınma tanrısı olarak görülür. Bu arınma fiziksel bir temizlik değildir. Daha çok ruhsal ya da içsel bir arınmadır. Çünkü kışın en soğuk zamanıdır ve insanlar bu mevsimde hayatta kalmaya çalışırlar. Stokladıkları ürünlerin hesabını yapıyorlar. Yaşayan insanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. İşte burada eşitlik, adalet ve haklar devreye giriyor.


Daha sonraları ise mitolojide yeraltı tanrısı (ki yeraltı, bu dünyadır) Plüton'un tanrı Februus ile eşleştirildiğini görüyoruz. Bunu bir düşünelim! Modern astrolojide, Plüton Akrep burcunu yönetir. Akrep burcu su elementine sahiptir. Aslında arınma ve yıkanma anlamı taşır. Kova da su taşımak anlamında kullanılır.


Bilgelik sularında yıkanmak/arınmak olarak tarif edilir. Akrep burcu da hayatta kalma anlamını gösterir. Ayrıca Kova ve Akrep birbirlerinin antiscia burçlarıdır. Birbirlerine yansırlar ve birbirlerini tamamlarlar...


Dolayısıyla Kova burcunun anlamını klasik astrologların kullandığı tekniklerde derinleştirmeliyiz. Ayrıca klasik astrolojide Kova, Satürn ile ilişkilendirilir ki bu bakış açısının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Artık Satürn zamanındayız. Satürn bize sınırları gösterir.


Aynı zamanda bize birliğin önemini de anlatır. Modern astrolojide kullanıldığı gibi bağımsızlık değil, tam olarak “bir” olmak, herkesin ihtiyaçlarını karşılamak anlamına gelir... Örneğin klasik astrolojide, özellikle arap noktalarında Satürn; aşk ve evlilik için kullanılırdı. Satürn'ün Terazi burcunda yüceltme yöneticiliğine sahip olduğunu hatırlayalım.


Terazi, aynı şekilde bir araya gelmek için köprüler kurmak anlamına gelir. Ayrıca Satürn'ü aşk, seks ve cinsellikle ilişkilendiren eski astrologları da hatırlayalım. Tanrıların sevişip topraklarımızı döllemesi gerektiğini ve bereketin bir an önce gelmesi gerektiği düşüncesine inanç geliştirmişlerdir.


Aslında ilk inanışlara baktığımızda Satürn'ün dişil yönünün daha çok ortaya çıktığını görüyoruz. Ve tabii ki Sevgililer Günü de 14 Şubat'ta, yine Şubat ayında... Bu aya kış mevsiminin sabit burcu Kova ile başlıyoruz.


Ardından değişken burç Balık ile bahara hazırlanacağız... Dolayısıyla bu ayın nasıl geçeceği diğer ayların da kaderini belirleyecek! Şubat ayı bereketli/verimli geçerse diğer aylar da bereketli geçecektir. Şubat ayı daha uzun ve soğuk geçerse, sonraki aylar da sıkıntılı geçecektir!


Türk mitolojilerinde ve inançlarında da benzer gelenekler vardır. Özellikle Anadolu geleneğinde kesin bilgiler vardır. Örneğin Şubat ayının 29 gün uzun olduğu yıllarda ekilen ürünlerin kötü etkileneceği inancı vardır ve ekinlerin köklenmeyeceği düşünülür.


Hiçbir kültürün daha uzun, daha zorlu, daha yıkıcı bir kış geçirmek istememesi çok aşikâr! Hele ki geçtiğimiz yılın Şubat’ını nasıl geçirdiğimizi düşünürsek! Yaramız çok taze...


Her şey daha dün gibi... 6 Şubat depremlerinde tüm kaybettiklerimize Allah’tan rahmet diliyorum... Ailelere ise sabırlar diliyorum... Astrolojik olarak ne yorum yapsak az... Örneğin Şubat ayı para piyasalarını değerlendirdik diyelim... Fakat 6 Şubat’ta paranın hiçbir öneminin olmadığı bir gerçekle yüzleştik değil mi?


Hiçbir durumun bir fayda getiremeyeceği o keskin soğuğu hep birlikte yaşadık... Bu hafta transitlerin de etkisiyle tutacağımız yas süreci, hepimizi farklı hayat planlarımızdan silkeleyecek...


Sabırlar Diliyorum!Yükselen Burcunuza göre okumalısınız. Bilmiyorsanız Güneş burcunuza göre okuyabilirsiniz.
KOÇ VE YÜKSELEN KOÇLAR


Sosyal ortamlarda dikkatleri üstünüze çekebilirsiniz, aynı zamanda etkili söylemlerinizle başkalarına ilham verebilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna girişi, iletişim, düşünce ve bilgi akışını yoğun yaşayabileceğinizi göstermekte. Yeni Ay, umutlarınızı yeşertirken aynı zamanda yeni hedeflere odaklanmak ve sosyal ilişkileri güçlendirmek için olumlu zamanları işaret etmekte.
BOĞA VE YÜKSELEN BOĞALAR


Yaratıcı enerjinizi, seyahat, öğrenme ve felsefi konularla ilgili projelerde başarı elde etmek için kullanabilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişiyle tecrübelerinizi etrafınızla daha fazla paylaşabilirsiniz. Becerileriniz birçok alanda gösterebilirsiniz. Yeni Ay yepyeni başlangıçlar, projeler veya hedefleri oluşturma zamanı! Yeni bir döneme adım atmak veya hedeflerinizi yeniden gözden geçirme fırsatı yakalayabilirsiniz. Başarıya giden yolda ilk adım sizi bekliyor!İKİZLER VE YÜKSELEN İKİZLER


Kişisel gelişiminize önem vereceğiniz bir hafta sizi bekliyor... Pazartesi, sevdiğiniz kişilerin ihtiyacını karşılamak önceliğiniz haline gelebilir. Hafta ortasında ise günlük işlerinize odaklanacaksınız. Merkür'ün Kova burcuna geçişiyle, düşünce ve iletişim alanında farklı bakış açılarına açık olabilirsiniz. Yeni Ay enerjisi, yeni başlangıçlar, seyahat planları veya öğrenimle ilgili projeler için harekete geçmenizi sağlayacak.
YENGEÇ VE YÜKSELEN YENGEÇLER


Değişen sorumluluklarınızı yerine getirmek adına çaba harcayabilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişi, düşüncelerinizi daha derin ve gizemli alanlarla ilişkilendirmenize yardımcı olabilir. Giderlerinizin zekice üstesinden gelmek adına akılcı atılımlar yapabilirsiniz. Yeni Ay’ın etkisi ile sinirsel gerilimleriniz artabilir. Maddi açıdan sizi zorlayan birçok konu gün yüzüne çıkabilir. Hayatınızı toparlamak adına girişimlerde bulunabilirsiniz.
ASLAN VE YÜKSELEN ASLANLAR


Yakın ilişkilerinizde derinlemesine anlayış ve etkileşim sağlama potansiyelinizin artacağı bir hafta olacak sizler için. Merkür’ün Kova burcuna geçişiyle düşünce ve iletişim konuları ilişkilerde şeffaf olacak ve doğrudan söylemek istediklerinizi söyleme cesareti yaratacak. Yeni Ay enerjisi, ilişkilerde yeni başlangıçlar, anlayış ve iş birliği için olumlu bir zamanı temsil ediyor. Aynı zamanda yürümeyen çürümüş ilişkiler hayatınızdan çıkabilir.
BAŞAK VE YÜKSELEN BAŞAKLAR


Analitik yeteneklerinizi güçlendireceksiniz! Hafta başında; ev, aile, yuva konusu gündeminizde olacak. Yaratıcı projelerde başarı elde etmek mümkün olacak ve romantik ilişkilerde anlayışlı ve duyarlı davranabilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişiyle, ruh, beden ve zihin dengenizi oturtabileceksiniz. Yeni Ay enerjisi, sağlık ve günlük rutinlerle ilgili yeni düzenlemeler yapmanız açısından sizleri motive edecek.

Dolu dolu bir hafta bizleri bekliyor. Bilgiye doyacağız! Şimdiden yerinizi ayırtın! Tanıtım kitapçığınızı istemeyi unutmayın!

Bilgi ve kayıt için Eğitim Asistanımız Whatsapp’tan size 7/24 hizmet veriyor.
TERAZİ VE YÜKSELEN TERAZİLER


Bu Hafta Sanat ve Romantizmle Dolu! Sanatsal ifade ve romantik ilişkilerde, derin bir anlayış ve enerjiye sahip olabilirsiniz. Yaratıcı ve huzur getiren çözümlerle ev ve aile ile ilgili konularda başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişiyle, bağımsız düşünme, yenilikçi fikirler üretme ve yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Yeni Ay enerjisi ise, aşk, yaratıcılık ve eğlence alanlarında yeni başlangıçlara adım attıracak.
AKREP VE YÜKSELEN AKREPLER


Aile ilişkilerinizi güçlendirmek için fırsatlar sunan bir hafta! Gelirlerinizi arttırmak adına farklı bakış açısı geliştirebilir ve alıştığınız kazancın dışına çıkabilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişiyle, aile içinde kimseden bir şey saklamayacak, her şeyi olduğu gibi konuşacaksınız. Yeni Ay enerjisi, ev, aile ve büyüklerinizle alakalı yoğun bir gündem yaşayacağınıza işaret ediyor. Bazılarınız yeni bir yere taşınma, ev değişimi gibi atılımlarda bulunabilir.
YAY VE YÜKSELEN YAYLAR


Haftaya başlarken motivasyonunuzu arttıracak konulara yönelebilirsiniz. Maddi konularda disiplinli bir yaklaşım benimseyerek kazancınızı arttırabilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişi, düşünce ve iletişim konularını daha bağımsız, yenilikçi ve toplumsal hedeflere yönelik bir şekilde ele almanıza olanak tanıyacak. Yeni Ay enerjisi, iletişim, kısa seyahatler ve öğrenimle ilgili yeni başlangıçlar için olumlu bir zamanı temsil ediyor.
OĞLAK VE YÜKSELEN OĞLAKLAR


Bu hafta finansal konular gündeminizde! Kişisel kaynaklarınızı daha iyi anlama fırsatı bulacaksınız. Kişisel hedeflerinize odaklanarak yaratıcı projelerde başarılı olabilir ve düşünce tarzınızı güçlendirebilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişi bağımsız düşünme, yenilikçi fikirler üretme ve finansal konularda açık iletişim kurabilirsiniz. Yeni Ay enerjisi, maddi konular, değerler ve kişisel kaynaklarla ilgili yeni başlangıçlar ve yeni projeler getirebilir.
KOVA VE YÜKSELEN KOVALAR


Bu hafta, kişisel bir yeniden doğuş ve güçlü bir ifade potansiyeli taşıyorsunuz. Maddi konularda disiplinli bir yaklaşım benimseyerek, ruhsal yönlerinizi güçlendirebilirsiniz. Ev ve aile konularında dikkatli olmak, aşırılıklardan kaçınmak haftayı güzel geçirmek adına fayda sağlayacaktır. Merkür'ün Kova burcuna geçişi, düşünce ve iletişimde fark yaratacağınızı belirtmekte. Yeni Ay enerjisiyle kendinizi motive edecek yeni isteklere odaklayabilirsiniz.BALIK VE YÜKSELEN BALIKLAR


Bu hafta, bilinçaltınızın derinliklerine inmek ve içsel dönüşümle ilgili potansiyelleri keşfedebilirsiniz. Toplumsal ilişkilerde etkili olabilir ve yaratıcı enerjinizi kullanarak sosyal hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Merkür'ün Kova burcuna geçişiyle, düşüncelerinizi toplumsal ve kolektif alanlarla ilişkilendirebilirsiniz. Yeni Ay enerjisi içsel keşif, rüyalar ve zihinsel dinlenmeniz adına fırsatlar sunabilir. Arkanızdan dönen işler açığa çıkabilir.
Mutlu haftalar diliyorum.Hepimize Şifa Olsun...

Kenan Yasin BÖLÜKBAŞI


Danışmanlık için:

Whatsapp: +90 0533 816 56 88
Comentarios


Son Yazılar

Whatsapp-Icon.png
bottom of page